Jutro Zebranie Plenarne KEP - jakie tematy?

Jutro Zebranie Plenarne KEP - jakie tematy?
(fot. Materiały KEP)
KAI / mm

Troska Kościoła o ubogich, relacje Kościoła i państwa w różnych krajach Europy oraz wybór nowego sekretarza generalnego Episkopatu - to główne tematy 365. Zebrania Plenarnego KEP. Obrady odbędą się 10 i 11 czerwca w Warszawie.

Po raz pierwszy w historii, podczas spotkania Episkopatu zostaną wręczone odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawane za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Wprowadzenia do dyskusji nad troską Kościoła o ubogich w świetle przesłania papieża Franciszka do polskich biskupów z wizyty ad limina apostolorum dokona abp Józef Kupny, przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych.

O obecności Kościoła w życiu publicznym mówić będzie abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, natomiast o relacjach Kościół - państwo w 25-lecie nawiązania oficjalnych stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską i RP mówić będzie abp Józef Kowalczyk.

Podczas dwudniowego spotkania KEP głos zabiorą także biskupi z zagranicy - m.in. z Węgier i Włoch, którzy mówić będą o obecności Kościoła w życiu społecznym oraz relacjach państwa i Kościoła w swoich krajach.

W związku z mianowaniem dotychczasowego sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski, w drugim dniu obrad biskupi dokonają wyboru jego następcy.

Wydarzeniem szczególnym i pierwszym w historii będzie wręczenie podczas obrad episkopatu odznaczeń "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Za ratowanie Żydów podczas wojny odznaczeni zostaną trzej księża i dwie siostry zakonne - dziś wszyscy już nieżyjący. Ich krewnym medale i dyplomy wręczy 11 czerwca w Warszawie ambasador Izraela w Polsce.

W uroczystości, którą rozpocznie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, weźmie udział m.in. blisko 90-letnia żona jednego z Ocalonych, Berta-Trauenstein-Turzyńska.

Tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" uhonorowane zostały dwie siostry zakonne - s. Serafia Adela Rosolińska i s. Kornelia Jankowska oraz trzej księża: ks. Mikołaj Ferenc, ks. Antoni Kania i ks. Jan Raczkowski.

"Mamy nadzieję, że ta uroczystość uprzytomni po raz kolejny, że Polacy nie są antysemitami" - powiedział KAI ks. dr hab. Józef Kloch, rzecznik KEP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jutro Zebranie Plenarne KEP - jakie tematy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.