Już 3,5 tys. osób wspiera duchowo misjonarzy

Już 3,5 tys. osób wspiera duchowo misjonarzy
(fot. AdamCohn / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ptt

Trwa ogólnopolska akcja "Misjonarz na post". Już 3,5 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy. Organizatorzy chcą by było ich co najmniej 5 tys.

Za wsparcie duchowe wdzięczni są polscy misjonarze. - Bardzo dziękujemy wam za modlitwę, która jest dla nas ważna, która nas wspiera w naszych działaniach - powiedział o. Grzegorz Janiak OMI z Madagaskaru. - Może ktoś wesprze i mnie? Pozdrawiam z Kenii i proszę o modlitwę - apeluje s. Amabilis Gliniecka, misjonarka orionistka z Kenii. W podobnym tonie wypowiada się s. Bogusława Kalinowska, urszulanka z Wenezueli, o. Krzysztof Koślik, oblat z Madagaskaru, o. Paweł Dyl, kamilianin z Gruzji, o. Daniel Szwarc, oblat pracujący wśród Eskimosów, czy też Magdalena Plekan z Etiopii. Do włączenia się w akcję zachęca szczególnie s. Tadeusza Frąckiewicz, dominikanka z Kamerunu, będąca tegoroczną "twarzą" akcji. Misjonarze nadsyłają do organizatorów akcji zdjęcia ze swoich miejsc pracy z podziękowaniami za pomoc pisanymi w języku polskim. Można je oglądać na stronie internetowej.

Modlitwa, ofiarowanie postów, dobrych postanowień, ofiarowanie cierpienia czy czynienie dodatkowego dobra - tymi formami uczestnicy wspierają polskich misjonarzy. Każdy sam decyduje o formie wsparcia. W projekcie może wziąć udział każdy. Ci, którzy chcą dołączyć do inicjatywy, powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.misjonarznapost.pl, wybrać kraj pobytu oraz misjonarza, którego chcą wspierać: zakonnego, diecezjalnego czy świeckiego. Na całym świecie pracuje 2078 misjonarzy z Polski.

Do wspierania duchowego misjonarzy zgłaszają się pojedyncze osoby, wspólnoty, a czasem rodziny. - Córka modli się za misjonarza z Argentyny - o. Andrzeja, bo kibicuje piłkarzom z tego kraju, a syn za o. Mariana z Madagaskaru. Modlimy się wspólnie podczas wieczornej modlitwy - napisał na Twitterze Maciej Dura, uczestnik inicjatywy.

- Cieszymy się, że inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Liczymy, że do końca Wielkiego Postu zgłosi się łącznie pięć tysięcy osób. Będzie to solidne zaplecze duchowe dla misjonarzy - mówi o. Marcin Wrzos, misjonarz oblat, jeden z pomysłodawców akcji. - Akcja nie wymaga wydawania pieniędzy, a trochę wytrwałości. Nie każdy może wyjechać na misje, ale wszyscy mogą wspierać duchowo misjonarzy - zauważa Aleksandra Retman, koordynatorka inicjatywy. Co ciekawe, najchętniej wybierani są misjonarze świeccy oraz bracia zakonni.

- Jako misjonarz i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zachęcam Was do wspierania w ten sposób misjonarzy. To ważna sprawa - komentuje "Misjonarza na Post" bp Jerzy Mazur, werbista odpowiedzialny w Episkopacie Polski za misje, który obok abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jest patronem honorowym.

O akcji informuje coraz więcej różnych mediów, zarówno katolickich, jak i świeckich. "Misjonarz na Post" obecny jest w telewizji, prasie, radio oraz Internecie. Projekt "Misjonarz na Post", jest wspólną inicjatywą najważniejszych polskich czasopism misyjnych: "Misjonarza" (werbiści), "Misjonarzy Kombonianów" (kombonianie), "Misji Salezjańskich" (salezjanie), "Echa z Afryki i innych kontynentów" (klawerianki), "Posyłam Was" (Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti) oraz "Misyjnych Dróg" (oblaci). Projekt wspierają Komisja Misyjna Episkopatu Polski, Papieskie Dzieła Misyjne, stacja7.pl, deon.pl, Idący za Jezusem, a także @duchowni na Twitterze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już 3,5 tys. osób wspiera duchowo misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.