Kaczyński wzywa do obrony kościołów. Księża odpowiadają: Nie róbcie tego!

Kaczyński wzywa do obrony kościołów. Księża odpowiadają: Nie róbcie tego!
(fot. youtube.com / Prawo i Sprawiedliwość / Facebook.com)
1 miesiąc temu
Facebook.com / sz

"Kościół nie potrzebuje żadnej partii politycznej, aby go broniła!!! Łapy precz też od Kościoła…"; "Poszło za daleko, nie da się już tego przemilczeć"; "Jeśli ONR i straż narodowa mają bronić mojego Kościoła, to coraz mniej będzie w nim miejsca, myślę nie tylko dla mnie. Oczekuję jasnej deklaracji biskupów!" - to tylko niektóre z apeli opublikowanych po wczorajszym oświadczeniu.

Po wczorajszym oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego nie milkną głosy, że zaostrzając się sytuacja i zachęcanie do fizycznego sprzeciwu w obronie kościołów, doprowadzić może nawet do wojny domowej. Wielu księży w odpowiedzi na zachętę wicepremiera Kaczyńskiego odpowiedziało sprzeciwem, prosząc wiernych, aby tego nie robili.

„Do tych, którzy chcieliby odpowiedzieć na dzisiejsze (makabryczne) wezwanie JK i formować bojówki dla obrony budynków kościelnych: NIE RÓBCIE TEGO! Jeśli jesteście chrześcijanami, pamiętajcie, że w ten sposób i my, i wy stracimy może ostatnią szansę na dialog z tymi, którzy czują się niezrozumiani, rozczarowani, zranieni, wściekli. Poza tym agresja zawsze rodzi agresję” – pisze Łukasz Miśko OP, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie.

Do tych, którzy chcieliby odpowiedzieć na dzisiejsze (makabryczne) wezwanie JK i formować bojówki dla obrony budynków...

Opublikowany przez Lukasza Miskę Wtorek, 27 października 2020

„Kościół nie potrzebuje żadnej partii politycznej, aby go broniła!!! Łapy precz też od Kościoła…” – dodaje jego zaniepokojony współbrat Mateusz Grzelczak OP.

Kościół nie potrzebuje żadnej partii politycznej, aby go broniła!!! Łapy precz też od Kościoła..

Opublikowany przez Mateusza Grzelczaka Wtorek, 27 października 2020

Głos zabrał również Jacek Prusak SJ, który napisał na swoim profilu facebookowym:

„Jarosław Kaczyński ogłosił "stan kościelny". Mam nadzieję, że polski Episkopat nie padnie na kolana z wdzięczności za militarną ochronę ze strony pseudokatolików, tylko pozwoli Nam jako wspólnocie wiernych - duchownym i świeckim - zmierzyć się z obecną sytuacja bez rozpoczęcia krucjaty przeciwko Polkom i Polakom. Od utrzymania porządku publicznego są służby mundurowe a nie bandy kościelnych najemników z tzw. ruchów narodowych i organizacji paramilitarnych”.

Jarosław Kaczyński ogłosił "stan kościelny". Mam nadzieję, że polski Episkopat nie padnie na kolana z wdzięczności za...

Opublikowany przez Jacka Prusaka Wtorek, 27 października 2020

Grzegorz Kramer SJ przypomina natomiast przesłanie ks. Popiełuszki:

A ja Was proszę, nie brońcie Kościoła "za wszelką cenę". Jezus uczy czegoś innego. Uczy obumierania, nie brania za miecz. Kościół ma jedną "broń": miłość, która wybacza.

36 lat temu wielu Polaków czekało na powrót Jerzego Popiełuszki, większość przeczuwała, że Jerzy nie wróci, ale się modlili. Wtedy księża nawoływali do modlitwy za przeciwników i tego nie wolno nam zmieniać.

Kiedy Jezus wisiał na krzyżu, nie posłał swoich uczniów z mieczami na Piłata. Modlił się za prześladowców. Jeśli Kościół ma być sobą i ma być wartością dla państwa, to musi być wierny Ewangelii, a nie politycznym aparatom. Wtedy może obroni to, co ma "dzisiaj", ale straci w perspektywie "jutra" i "wieczności.

Mi, osobiście bardzo pomaga obecność Jerzego w relikwiach. Nie jak amulet, ale to, że mogę je mieć przypomina mi o jedynej słusznej drodze dla chrześcijanina: wyniszczenia, nie walki.

Proszę nie bijcie się, nie podnosi ręki na przeciwników. Módlmy się za tych, których za nich uważamy. Tylko to jest słuszna droga. Tego uczy Ewangelia.

A ja Was proszę, nie brońcie Kościoła "za wszelką cenę". Jezus uczy czegoś innego. Uczy obumierania, nie brania za...

Opublikowany przez Grzegorza Kramera Wtorek, 27 października 2020

Tomasz Dostatni OP na swoim profilu zamieścił następujące oświadczenie:

"Oświadczam że nie potrzebuję obrony przed ludźmi o innych poglądach niż moje. Dalej uważam że są moimi braćmi i siostrami. To moja deklaracja na słowa prezesa PiS".

Oświadczam że nie potrzebuję obrony przed ludźmi o innych poglądach niż moje. Dalej uważam że są moimi braćmi i siostrami. To moja deklaracja na słowa prezesa PiS.

Opublikowany przez Tomasza Dostatniego Wtorek, 27 października 2020

Maciej Biskup OP skomentował to w ten sposób:

"Jeśli ONR i straż narodowa mają bronić mojego Kościoła, to coraz mniej będzie w nim miejsca, myślę nie tylko dla mnie. Oczekuję jasnej deklaracji biskupów!"

I dodał w kolejnym wpisie:

Kościół jest już tam, dokąd został posłany. I nie posyła się tam sam, ale posyła go Chrystus. Panie Kaczyński, proszę Kościołowi nie zamykać drzwi i nie przeszkadzać w Jego misji dotarcia na krańce świata (także na polskie ulice, w tych dniach), gdyż tam na zewnątrz nie ma nihilizmu, jak Pan podle, bez empatii i ostatecznie bez wiary sugeruje, ale jest tak jak naucza Ojciec Kościoła, św. Augustyn:

"Jak wielu jeszcze tych, którzy nie są z nas, przebywa poniekąd wewnątrz Kościoła! I jak wielu tych, którzy są z nas, pozostaje poniekąd na zewnątrz!" (Objaśnienie Psalmu 106,14)

"Kto sądzi, że niemożliwe jest, aby jeden i prawdziwy Bóg był czczony poza Kościołem przez tych, którzy Go nie znają, niech się zastanowi nad tym, co odpowiedzieć nie mnie, ale Apostołowi, który mówił (Dz 17,23): Głoszę wam Tego, którego czcicie nie znając" (O jedynym chrzcie 8)

Oraz św. Justyn, filozof i męczennik, którego nauczanie było punktem wyjścia do nauczania Kościoła o kręgach przynależności do niego:

"Logos zaszczepił swoje nasienie całemu rodzajowi ludzkiemu".

Jeśli ONR i straż narodowa mają bronić mojego Kościoła, to coraz mniej będzie w nim miejsca, myślę nie tylko dla mnie. Oczekuję jasnej deklaracji biskupów!

Opublikowany przez Macieja Biskup Wtorek, 27 października 2020

Kościół jest już tam, dokąd został posłany. I nie posyła się tam sam, ale posyła go Chrystus. Panie Kaczyński, proszę...

Opublikowany przez Macieja Biskup Wtorek, 27 października 2020

Przeciwko przemocy i fizycznej odpowiedzi wiernych zaprotestował również pastor Roman Pracki z parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie:

"Proszę o nie ochranianie mojego kościoła. Jestem za przywróceniem świeckiego państwa".

Proszę o nie ochranianie mojego kościoła. Jestem za przywróceniem świeckiego państwa.

Opublikowany przez Romana Prackiego Wtorek, 27 października 2020

Paweł Rakowski SJ ostrzega, że granica została przekroczona:

Poszło za daleko, nie da się już tego przemilczeć. Politycy - trzymajcie się z dala od kościołów. To przed wami trzeba ich bronić, a nie przed rozjuszonym przez was tłumem. Duchowni - trzymajcie się z dala od polityków. Nie obronią waszych kościołów, dzięki nim te kościoły staną się puste. Jestem przerażony, zmęczony, ogromnie smutny i wściekły jednocześnie. Liderzy polityczni i duchowni w Polsce nie dojrzeli do opieki nad wspólnotą (zbieramy ich owoce wielu lat szczucia ludzi przeciw sobie), ja nie wiem jak oni zamierzają wyprowadzić społeczeństwo z tego klinczu. Kompromis aborcyjny z 1993 roku, przy całej złożoności biologicznej, psychologicznej, duchowej, społecznej, etycznej i moralnej tego tematu był jednym z najlepszych możliwych jaki można było osiągnąć. Rozsadzenie tego kompromisu przez polityków i przy oklaskach episkopatu podczas kolejnego szczytu epidemii (!!!) jest czystym barbarzyństwem. Zasialiście wiatr, zbieracie burzę. Pozdrawiam wszystkich moich przyjaciół w Polsce. Dużo sił ducha dla Was w tych wyjątkowo niespokojnych czasach.

Poszło za daleko, nie da się już tego przemilczeć. Politycy - trzymajcie się z dala od kościołów. To przed wami trzeba...

Opublikowany przez Pawela Rakowskiego SJ Wtorek, 27 października 2020

Ks. Adam Błyszcz CR komentuje sytuację w następujący sposób:

Jako rzymski – katolik najuprzejmiej proszę wszystkich zainteresowanych obroną Kościoła i wzywających do takowej, aby mnie nie bronić. Myślę, że Kościoła też nie musicie bronić.

Na poparcie mojej prośby mam właściwie tylko jedną przesłankę. Niewiele naprzeciw waszych dobrych chęci i siły.

Otóż zdarzyło się, na początku tej kościelnej przygody, że Ten, który Kościół wymyślił i jest jego Panem, został w pewnym ogrodzie otoczony przez swoich wrogów. I wtedy, jeden z Jego uczniów, zwany Szymonem Rybakiem postanowił Mistrza bronić mieczem. Ale dziwnym i, pewnie niezrozumiałym dla siebie trafem, został powstrzymany przez Tego, którego chciał bronić.

Gdyby jednak myśl o obronie Kościoła była dla was pokusą nie do przezwyciężenia podpowiadam alternatywny scenariusz.

Spróbujcie w Waszej parafii (podstawowa jednostka administracyjna Kościoła) znaleźć jakąś rodzinę, która radykalnie (a może i heroicznie) opowiedziała się za życiem i wychowuje dziecko z niepełnosprawnością. Spróbujcie się dowiedzieć, co ile kosztuje (terapia, turnusy rehabilitacyjne, lekarstwa). Zróbcie każdego miesiąca w Waszej grupie (kompanii, batalionie, zwał jak zwał) zbiórkę pieniędzy. Umówcie się, że każdy z Was będzie przekazywał 2/3% swojej pensji (ile to może być? 6-8 złotych?) I na początku każdego miesiąca takiemu dziecku przekażcie Waszą wspólną ofiarę. Zapewniam, że taką obroną Kościoła wszyscy będą zachwyceni.

Jako rzymski – katolik najuprzejmiej proszę wszystkich zainteresowanych obroną Kościoła i wzywających do takowej, aby...

Opublikowany przez Adama Redutę Blyszcza Wtorek, 27 października 2020

Dominikanin Mateusz Lipnicki również zamieścił podobne oświadczenie:

Oświadczam że nie potrzebuję obrony przed ludźmi o innych poglądach niż moje. Dalej uważam że są moimi braćmi i siostrami.

Oświadczam że nie potrzebuję obrony przed ludźmi o innych poglądach niż moje. Dalej uważam że są moimi braćmi i siostrami

Opublikowany przez Mateusza Lipnickiego Wtorek, 27 października 2020

Do licznych apeli księży i świeckich przyłącza się również portal DEON.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
17,97 zł
29,94 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Kaczyński wzywa do obrony kościołów. Księża odpowiadają: Nie róbcie tego!
Komentarze (53)
KS
~krzysztof sikorski
1 listopada 2020, 15:50
To mi wygląda na wierzę Babel. Jeżeli nie bronić - co miał na myśli J. Kaczyński ?, jak On widział tą obronę? - czyli policja ma zaniechać dochodzenia w Gdańsku w sprawie napisu na krzyżu " zabij księdza" ......
DM
~D. Miętkowska
1 listopada 2020, 12:46
"Łapy precz od kościołów!!"- to gniewne wezwanie do atakujących nasze świątynie? Ależ skąd!!,Nie życzymy sobie OBRONY świątyń, takie oto przesłanie wyszło od "postępowych" i poprawnych kapłanów w sytuacji gdy profanowanie są w naszej Ojczyźnie domy Panskie. O dar rozumu i męstwa trzeba nam prosić Ducha Świętego dla tych zwiedzionych i mocno zagniewanych na obrońców świątyń , ojców i kaplanow , bo sami już przestali odróżniać dobro od zla. Czy może złe drzewo wydać dobry owoc, a dobre zły?Effata- przejrzyjcie!
JP
~Jerzy Piotrowicz
30 października 2020, 15:26
Św. Jan Paweł II Zakopane 1997r......."Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym." . To jest dla mnie chrześcijanina, katolika autorytet a nie jakiś pseudo ksiądz ,czy dominikanin.
PT
~Piotr Takiiowaki
30 października 2020, 04:24
Jestem przerażony komentarzami tutaj! Ludzie co tu się wyprawia, kościół w Polsce, a dokładniej wierni w znacznej mierze to już patologia! O czym wy piszecie? Jak wy słuchacie nauk Ewangelii i Kościoła? Jest kilku przedstawicieli kościoła którzy mądrze w obecnym czasie mówią, a wy zamiast siąść chwile i się zastanowić nad tym to wolicie się oburzać i z pianą na ustach lecieć bronić tych "waszych" kościołów, które wcale nie są tylko wasze, a może nawet bardziej w tym czasie powinny być tych którzy są z niego pospiesznie wykluczani. Naprawdę lata nauki, rekolekcji, kazań i to wszystko na marne i jak groch o ścianę
MS
~Marcin Sz.
30 października 2020, 11:32
ateistow ani kaczynskich nie slucham. Ja slucham Boga w Trojcy Jedynego i Prawdziwego i Ten mi mowi, ze trzeba bronic Kosciola Rzymsko-Katolickiego. A jak juz Ojciec Wisniewski powiedzial: trzeba sluchac sumienia
EW
~Elizenda Wilabru
29 października 2020, 20:17
Obojętnie co zrobi albo powie JK, koniecznie trzeba być na nie. Pewnie gdyby wezwał do palenia kościołów miałby więcej polubień niż kiedy apeluje o ochronę świątyń. Jasne, niech dewastują i profanują. Babcie z kółek różańcowych posprzątają, a elewacje wyremontujemy z waszych składek drodzy seniorzy.
GU
Grażyna Urbaniak
29 października 2020, 17:12
OK - zrobimy listę tych księży, którzy nie życzą sobie obrony - i niech się bratają z tą wrzeszczącą tłuszczą. Ich wybór. Ale kościoły są NASZE - i będziemy ich bronić. Nie rzucim Chryste świątyń Twych!
EM
~Elu M.
29 października 2020, 07:16
A ja wszystkich wzywam do obrony własnej! Uciekaj jak biją, rozmawiaj, gdy krzyczą, a jak nie wpuszczą cie do kościoła, nie licz na żadnego pasterza. On umyje ręce i odpowie ci, że proszę wyjsc, bo przerywa Msze. Dzwon na policję, gdy napastują przed kościołem, pisz skargi do Trzaskowskiego, masz prawo bez bluzg i obelg wejść do kościoła i się pomodlić. Nie jesteśmy jeszcze w Chinach, gdzie jest kościół podziemny.
WD
Wujek Dobra Rada
29 października 2020, 06:57
Brawa dla Jarosława!
OM
~Obronię Mój kościół
28 października 2020, 23:29
Czy ktoś wie kto finansuje ten pesudokatolicki portal deon?
JI
~Jezu Icki
28 października 2020, 23:27
Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie."
PN
~Polek Nowak
28 października 2020, 22:42
Jak dobrze, że są księża, którzy nie zapomnieli o naukach Chrystusa. Kościoły nie potrzebują pisowskich bojówek. Bóg jest miłością.
IK
~In Kab
29 października 2020, 14:39
No to proszę obejrzeć filmiki z nagraniami bitego, poniżanego księdza. Tych jest kilka. Do nagrań z obelgami nie namawiam, bo są ich setki.
KB
~Katarzyna Bem
28 października 2020, 22:14
Dziękuję za ten głos rozsądku. Żydówka.
AT
Anna Tumialis
28 października 2020, 21:39
co tu dużo mówić,zacytujmy Założyciela tego KOścioła ,nie opierajcie sie złu
SA
~Stanisław Anczakowski
28 października 2020, 20:44
Luźne refleksje , przychodzące mimochodem : 1. Najbardziej znienawidzona przez walczących ateistów twarz : o. Tadeusz R. właśnie ci idioci przed kościołami podają mu rękę, wzmacniają , "po łbie" dostają ugodowcy " 2. Wiktymologia - nauka o ofiarach przestępstw , ich zachowanie prowokuje niestety atak , tak było z niezdecydowaniem EP w tamtym roku , ekspiacje były , ekskomuniki …żadnej . 3. Wszystkich Świętych a później Boże Narodzenie , jak hierarchia nie użyje słowa Herod , słowa łatwego do skojarzenia w kontekście wydarzeń nawet przez uczniów szkoły podstawowej … to nie będzie traktowana poważnie . 4. Dobrze, że owi "demonstranci " zaatakowali świątynie , znaczącego oporu nie widziałem ...bo gdyby zaatakowali plebanie o ! to by była walka do ostatniej kropli krwi . 5. Niebezpieczne jest to , ,że obrońca kościołów może "wejść w buty EP " on może być przywódcą religijnym choć pastorału nie dzierży [ a Rydzyk ma ?] może , bo jego czyny wychodzą na przeciw pragnieniom ludu bożego .
JK
~Jan Kowalski
28 października 2020, 19:54
Kaczyński jest gotów wywołać wojnę byle utrzymać się przy władzy. Niczym się nie różni od Łukaszenki.
RS
~Renek Sztamil
29 października 2020, 14:17
To co, ma oddać władzę tym "braciom", co krzyczą o "dymie" w kościołach ? Opamiętaj "jasiu"!!!
JK
~Jan Kowalski
29 października 2020, 18:41
A słyszał o demokracji? Czy już na te lekcje do szkoły nie chodził?
Z1
~zniesmaczony 1
28 października 2020, 19:52
jestem zszokowany tym co wypisują tutaj ojczulkowie jezuici...Tragedia, totalne zagubienie we współczesnym świecie. Jesteście już tak oderwani od rzeczywistości i zamknięci w szklanej wieży Waszej wspaniałości zakonnej, że nie dostrzegacie już prawdy o tym co się dzieje. Żal mi Was...
WR
Wow Ras
29 października 2020, 13:55
a o jakiej rzeczywistości piszesz ? chyba twojszej, bo twojsza jest prawdziwsza ...
MM
~Monika Monika
28 października 2020, 19:40
księża mówią wam, zwykłym szarym katolikom: kościoły są nasze, nam nie przeszkadza, że ktoś je profanuje, maluje na nich wulgarne wyrazy, że ktoś wdziera się na Mszę i wrzeszczy opętane słowa, nic wam parafianie do tego, to my wyznaczamy tutaj normę, a dla nas to wszystko OK:((
SA
~Stanisław Anczakowski
28 października 2020, 16:26
Nie bronić kościoła ? a Chrystus przylał batogiem ze sznurów nie za profanacje ale za kupczenie , jak by zareagował na profanacje ? kłopotliwe pytanie ? czy my aby mieliśmy wspólnego Nauczyciela ?to ten sam ? trudno uwierzyć . Dialog ?a z kim , przecież oni rozmawiać nie potrafią , ich polszczyzna śmierdzi gnojem [ kto zaprzeczy ] jedna z bystrych niewiast określiła to jako "dzicz i barbaria " Duchowieństwo chce dialogu ? nie wiem , nie potrafię czytać w myślach , podejrzewam ,ze raczej jest przerażone przebiegiem wypadków nawet za cenę przymknięcia oczu na bezczeszczenie miejsc świętych .Odpowiadam słowami Churchilla do członków parlamentu chcących za wszelka cenę pokoju z Hitlerem: "Mieliście do wyboru wojnę lub hańbę , wybraliście hańbę , ale wojnę to i tak będziecie mieli "... nie pomylił się .Wojna i tak jest nieunikniona tylko część hierarchii nie ma odwagi by to w ogóle przyjąć do wiadomości .
AS
Agnieszka Stasiak
28 października 2020, 22:07
czy aby mieliśmy wspólnego nauczyciela? to dobre pytanie. Jak by zareagował na profanację? Dał się ubiczować i ukrzyżować. Nie ma większej świętości którą mógł człowiek sprofanować na tym świecie.
PW
Piotr W
31 października 2020, 16:24
No dobre pytanie, czy symbolem Chrzescijanstwa jest bicz czy krzyż.
ET
~Ewa Tom
28 października 2020, 16:19
drodzy duszpasterze oczywiście, że będziemy bronić naszych kościołów - nie znaczy to, że z drągiem i kastetem w ręce. Wystarczy różaniec , wytrwałość i wierność (bierność ... ;) . Ale wasza postawa nie dodaje nam ducha ... - dlaczego nikt z wybitnie oświeconych naszych nauczycieli nie postawi tego podstawowego pytania : DLACZEGO CI INACZEJ MYŚLĄCY NIE IDĄ PROTESTOWAĆ PRZED SEJM I PRZED SIEDZIBY WŁADZ - TYLKO IDĄ PRZED KOŚCIOŁY - PRZECIEŻ MY NIE UCHWALAMY USTAW ? Więc nie uciszajcie nas do tego stopnia - ja wiem, że nawet Piotr we właściwej chwili krzyczał "nie znam tego człowieka" ale ciężko nam tego słuchać na wszystkich wydawałoby się "swoich" kanałach - wystarczy nam postępu na ulicach i w TVN
AS
Agnieszka Stasiak
28 października 2020, 22:11
ależ postawił to pytanie. Są również przypuszczalne odpowiedzi - zastanów się kto skierował gniew kobiet w stronę kościołów? Kto im to podpowiedział? Manipulacja tłumem. Naprawdę nie widzisz jak nas rozgrywają?
KB
~Katarzyna Bem
28 października 2020, 22:17
Szanowna Pani, idą pod kościoły dzięki przymierzu pana Rydzyka i innych "księży" z polityką. Tutaj wypowiadają się prawdziwi duszpasterze - prawdziwi, bo wiedzą, że polityka to straszne bagno i nie tam jest Wasz Bóg. Nie w polityce...
MX
~M X
29 października 2020, 13:41
Postawa w stylu: udawanie głupiego. Episkopat robi to samo. Panie protestują przed kościołami, bo przedstawiciele KK od lat idą ramię w ramię z władzą. Naturalne jest więc, że w opinii większości Kościół uważany jest za podmiot, który współrządzi. Gdzie byli biskupi, gdy ambony wykorzystywano do agitacji politycznej? Skoro to nie była profanacja, to kobieta stojąca z plakatem też nie może być tak traktowana.
GL
~Grzesiek Len
28 października 2020, 13:42
Same chojraki z Ojców księży w artykule, tylko jak parę niezadowolonych osób pojawiło się pod kościołami to pozamykani w swoich plebaniach noska nie wyciągną co by porozmawiać z otwartością sowich ewangelizacyjnych serc. Za to na Fb co jeden to większy bohater...
DWIE WIŚNIE
DWIE WIŚNIE
28 października 2020, 13:17
Głupcy, czy uważacie że staniemy w obronie KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO TEGO KTÓRY STWORZYŁ SAM JEZUS CHRYSTUS z kamieniem w ręku i rynsztokiem na ustach jak ONI . Wyjdziemy odważnie z różańcem w ręku i modlitwą na ustach.....wszyscy zacznijmy się jednoczyć na modlitwie , WYJDŻMY ODWAŻNIE W OBRONIE JEDYNEGO BOGA JEZUSA CHRYSTUSA. NIE BIERZCIE NIC PRÓCZ PŁASZCZA I RÓŻAŃCA.....TYLKO MARYJA-NIEPOKALANA MOŻE POKONAĆ SZATANA.Czas odnowić RYCERSTWO NIEPOKALANEJ......NA WZÓR I PODOBIEŃSTWO ŚW. Maksymiliana Marii Kolbe.
BD
~Bardzo Dobrze
29 października 2020, 02:28
I to jest bardzo dobre podejście! Chronić kościoła, a nie atakować pod pretekstem wiary! Tak jak co po niektórzy wskakujący w tłum z petardami i nożem, lub bijący kobiety, wierząc że tak powinni robić
RS
~Renek Sztamil
29 października 2020, 14:37
I tylko w ten sposób - Z W Y C I Ę RZ Y M Y !!! W GÓRĘ SERCA !!!
EM
~Ela M.
28 października 2020, 13:16
Naprawdę? A czy wszyscy zapomnieli co zrobił Jezus, gdy zobaczył targ w świątyni? Powyrzucał ich wszystkich, wpadł w gniew! Naprawdę wszyscy zapomnieli o tym fragmnecie? Księża mówią, aby nie bronić kościołów, więc kto mnie obroni? Ja nie mogę wejść do kościoła i się wyspowiadać, bo szalony tłum stoi pod drzwiami kościoła. Kto mnie obroni? Ksiądz proboszcz, który elegancko się wypnie i powie: ale ja się nie boję ludzi o innych poglądach...ale ja się boję. Boję się tego, że mieszkając w Polsce nie mogę iść do kościoła. PS Mieszkam w Warszawie.
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
28 października 2020, 14:57
Pan Jezus właśnie wyrzucił ze świątyni tych, którzy nie świadczyli o miłości Boga, ale kupczyli i ubijali swoje interesy. Ci ludzie, którzy tworzą bojówki, są właśnie takimi kupczącymi i ubijającymi polityczne interesy. Kościół musi się odciąć od wszelkiej polityki. A Pani niech się nie boi: ani protestujący przeciw wyrokowi TK, ani bojówki ONR nie zniszczą Kościoła Chrystusowego. Choć łatwo nam wierzącymi na pewno nie będzie.
MM
~M M
28 października 2020, 15:39
Nie wiem, do którego kościoła chodzisz, ale ja przedwczoraj nie miałem problemu z wejściem do swojego (Ursynów).
EM
~Ela M
28 października 2020, 19:46
Dziękuję za odpowiedź. Będę tam jeździła, skoro tam nie biją!
EM
~Ela M
28 października 2020, 19:48
Dziękuję. W tym strachu, tej nienawiści, z którą mam nieprzyjemnośc się spotykać, takie słowa mnie pocieszają. W końcu przeciez i tak Jezus nas nie opuści...
JP
~Joanna Ptaszyńska
28 października 2020, 20:45
A w którym konkretnie biją? Byłam na proteście w powiatowym mieście. Mijaliśmy tamtejszą bazylikę. Drzwi byly uchylone, z wnętrza padał na ulicę snop swiatła. NIKT nie bronił światyni, nikt też nie zakłócił jej spokoju... To polityka zaraża nas wszystkich nienawiscią! To w interesie polityków jest, byśmy się nienawidzili i bali siebie wzajemnie, nie dajmy się prowokować!
AS
Agnieszka Stasiak
28 października 2020, 22:15
przestań histeryzować. Ile razy w swoim życiu miałaś problem z wejściem do kościoła i spowiedzią? nie rób z siebie męczennicy bo to wstyd przed tymi którzy umarli za wiarę w innych krajach
AS
Agnieszka Stasiak
28 października 2020, 22:19
a gdzieś biją?
IK
~In Kab
29 października 2020, 14:46
Atak na kogoś, kto boi się pójść do kościoła? Czy propozycja aby pojechać na Ursynów? Może lepiej byłoby wynieść się do jaskiń ?
GW
~Gośka W.
29 października 2020, 20:04
A przeciwko czemu/komu Pani protestowała?
DWIE WIŚNIE
DWIE WIŚNIE
28 października 2020, 12:53
Wystarczy PARTIA HOŁOWNI. Wy sprzedajne.....nie nie, nie użyję epitetów w stronę DEONU , odpowiem krótko słowami z EWANGELII "PRZED ŚWINIE NIE RZUCA SIĘ PEREŁ". A teraz lud wierny gromadzi się w swoich domach i zaczyna się tworzenie KOŚCIOŁA DOMOWEGO. Nie to nie koniec KOŚCIOŁA....KOŚCIÓŁ SIĘ DOPIERO ZACZYNA.
M*
Monika * Monika
28 października 2020, 16:46
rzeczywiście, bardzo po katolicku... gratuluję dobrego samopoczucia
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 października 2020, 12:53
może zróbcie od razu listę kościołów otwartych na sprofanowanie. to by bardzo i jednym i drugim uprościło życie.
Anna Żebrowska
28 października 2020, 12:50
Ten człowiek oszalał. Idzie na zwarcie z narodem w centrum epidemii. Ciekawe, czy dziadzio sam pójdzie własną piersią bronić kościoła, jak taki odważny. Mam wrażenie, że nie może się doczekać rozlewu krwi. W obronie "wartości"... Na miłość Boską, przecież to nasza młodzież, nasze dzieci, a nie żadna dzicz. Trzeba zrozumieć, dlaczego są tacy wściekli, dlaczego mają dość wszystkiego, bo przecież nie tylko o aborcję tu chodzi, ale i o całokształt, i o **** ***. Wiadomo.
MM
~Monika Monika
28 października 2020, 19:42
piszesz o tej lewicowej fanatyczce Lempart czy masz na myśli Tuska jednak?!
TS
~Tomasz Szczeciński
28 października 2020, 12:23
Kompromis aborcyjny z 1993 roku, przy całej złożoności biologicznej, psychologicznej, duchowej, społecznej, etycznej i moralnej tego tematu był jednym z najlepszych możliwych jaki można było osiągnąć.- to słowa ksiedza! PAWŁA Rakowskiego, SJ ! A gdzie jest 5 przykazanie NIE ZABIJAJ, ksieze? Gdzie? Juz o nim wy ksieza zapomnieliscie!
AM
~Alicja M.M.
28 października 2020, 12:04
Kościoła, rozumianego jako wspólnota wierzących, na fundamencie, którym jest Chrystus, nie trzeba bronić, lecz – budować. Nie "przeciw" komukolwiek, lecz zwracając się ku tym, którzy (niezależnie od tego, czy sami określają się jako jego członkowie, czy też nie), chcieliby żywego Kościoła doświadczyć. Wyobraźnia miłosierdzia, o której pisał Jan Paweł II, dostarcza wielu, wielu sposobów.
AS
~Aleksander Szczęch
28 października 2020, 11:47
No dobrze. Młodzi ludzie stoją przed kościołami odmawiając różaniec. Nie mają transparentów partyjnych. Stoją od niedzieli. Nie było wtedy apelu Jarosława Kaczyńskiego, Piotra Dudy. Nie oczekują podziękowań. Jest to ich własna inicjatywa. Czytając apele szanownych księży widzę w nich chęć przypodobania się demonstrującym tłumom kosztem tych, którzy bronią tym tłumom dostępu do świątyń. I mam pytanie. Czy ktokolwiek z Was usiłował rozmawiać z tymi jakże pogardzanymi przez Was Narodowcami? O tym, że może zbyt powierzchownie traktują naukę Kościoła. Może zbyt wybiórczo? A może za bardzo się przejmują? Nie słyszałem o tym. Dużo tylko czytałem o tym, że trzeba się od tych Narodowców odciąć. Że nie macie z nimi nic wspólnego. To co ? To Oni nie zasługują na Waszą duszpasterską troskę? To nie są Wasze owce? Nie jesteście ich pasterzami?
RD
~Robertus Dianthus
29 października 2020, 20:01
Mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia. Stoję przy wejściu do jednego z kościołów, jedyną moją motywacją jest ochrona przed wtargnięciem oraz profanacją Najświętszego Sakramentu, nic innego,nie bronię biskupa, konkretnego ksiądza, żadnej osoby poza Drugą Osobą Trójcy Przenajświętszej, nawet nie bronię rytu mszy tam sprawowanej. Gdyby była taka konieczność, zrobiłbym to samo względem cerkwi prawosławnej (cóż, oni akurat nie są doktrynalnie przeciwko aborcji jak katolicy, podaję jednak jako przykład). Przychodzi młodzież, pewnie nawet i ta niezbyt łatwa, nierzadko niemająca nic wspólnego z Kościołem (z partią rządzącą tym bardziej), ale słusznie uważająca tę konkretną sprawę za element prawa naturalnego i posiadająca szacunek do samego miejsca kultu Bożego. Odbyliśmy parę rozmów, widać tam chęć poszukiwania, czasami to nawet przeradza się w jakieś krótkie katechezy. Chcą słuchać, szukają wzorców oraz wartości. Jeśli więc ktoś traktuje ich jako jedynych, którym dialog nie przysługuje
RD
~Robertus Dianthus
29 października 2020, 20:02
to jest coś paskudnego, gdzie duszpasterstwo? Protestujący aborcjoniści to często biedni, zmanipulowani przez ideologów ludzie, być może z doświadczeniami, które w samym haśle "rodzina" budzą przerażenie. Czy wychodzić do nich? Oczywiście, doskonały przykład x. Szydłowskiego, ziarno mogło zostać zasiane i jest to piękne, ale ewangelizacja broniących świątyń to olbrzymi plon.

Skomentuj artykuł

Kaczyński wzywa do obrony kościołów. Księża odpowiadają: Nie róbcie tego!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.