Bp Edward Janiak nie będzie jutro przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich

Bp Edward Janiak nie będzie jutro przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich
(fot. youtube.com/ Maskacjusz)
6 miesięcy temu
KAI / pp

Jak dowiaduje się KAI, biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył jutrzejszym uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji, Stanisław Napierała.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie Biskupa kaliskiego do Nuncjatury. "W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma - zgodnie z procedurą - do Stolicy Apostolskiej" - informował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument ten "ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży". Dodał, że chodzi o "sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne".

W wydanym wieczorem komunikacie Kuria Diecezjalna w Kaliszu informuje, że względu na stan epidemii i związane z nim limity udziału wiernych w zgromadzeniach liturgicznych, święcenia kapłańskie zostały zaplanowane jednocześnie (godz. 11.00) w dwóch miejscach. W katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu święceń trzem diakonom udzieli bp Stanisław Napierała natomiast - w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. święceń trzem diakonom udzieli bp Łukasz Buzun.

"Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć sakrament święceń w stopniu prezbiteratu oraz o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego" - czytamy w komunikacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Bp Edward Janiak nie będzie jutro przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich
Komentarze (3)
MR
~Ma Rek
23 maja 2020, 17:55
Skoro bp Janiak w czwartek otrzymał info, że jego sprawa została przekazana do Watykanu, to powinien sam w pokorze usunąć się w cień od razu. A zatem teraz to już zostaje mu tylko honorowe podanie się do DYMISJI i czekanie na decyzję Papieża, czy przyjmie tę dymisję, czy nie! Jemu już nie wolno działać w Diecezji Kaliskiej w jakikolwiek sposób oprócz modlitwy i postu... Może, oczywiście, zostać oczyszczony, aczkolwiek to jest co innego... Na tym dokładnie polega charakterystyczna dla biskupów Pycha...
TK
~Tadeusz Kanoniczny
23 maja 2020, 13:13
Święcenia dotyczą kleryków-diakonów i to oni powinni decydować, czy Biskup jest dla nich godny, a nie dziennikarze. Dziennikarze też nie są moralni doskonali i chyba też nie mają społecznego mandatu pouczać innych. Od tego jest sakrament spowiedzi i pokuty a nie wywiad na ulicy.
PJ
~Paweł J
23 maja 2020, 18:46
Kościół i świecenia są publiczne, a nie prywatne. Ze względu na gorszącą postawę Biskupa mają prawo wyrażenia swojego zdania i pouczenia. Klerycy i diakoni ślubują posłuszeństwo wobec biskupa. Gdyby nie dziennikarze i ich odwaga to nie wiedzielibyśmy, że w Kościele w takich zwykłych parafiach księża dopuszczali się aktów pedofilii.

Skomentuj artykuł

Bp Edward Janiak nie będzie jutro przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.