Bp Edward Janiak: Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom

Bp Edward Janiak: Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom
(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)
2 lata temu
KAI / pk

O duszpasterstwie wśród imigrantów, możliwościach edukacji dla studentów z zagranicy, sytuacji imigrantów na kaliskim rynku pracy dyskutowano podczas konferencji pn. "Imigracja - co o niej wiemy?", zorganizowanej w Kaliszu pod patronatem starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala.

W swoim wystąpieniu miejscowy biskup Edward Janiak zapewnił, że Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom.

Podkreślił on, że ludność świata jest w nieustannym ruchu, który może być powodowany tęsknotą za lepszym życiem, lękiem o swoje bezpieczeństwo, ciekawością świata. Przypomniawszy, że na świecie żyje obecnie prawie 7,3 mld ludzi, biskup zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba ludności zmuszonej do przesiedlenia wzrosła z 33,9 mln w 1997 r. do 65,6 mln w 2016 r. Dodał, że najwięcej uchodźców jest z Syrii (5,5 mln), Afganistanu (2,5 mln), Sudanu Południowego (1,5 mln) i Somalii (1 mln).

Nawiązując do ogólnoświatowego tzw. kryzysy migracyjnego, określanego mianem kryzysu uchodźców, mówca wskazał, że w państwach unijnych złożono rekordową liczbę (1,2 mln) wniosków o azyl i dodał, że z danych ONZ wynika, iż w całej populacji migracyjnej, która w 2015 r. dotarła do Europy, znajdowali się przede wszystkim Syryjczycy. Podkreślił, że migranci składali wnioski o azyl najczęściej w Niemczech, Szwecji, Austrii i na Węgrzech. Zaznaczył przy tym, że w tym gronie 58 proc. stanowią mężczyźni, 17 proc. - kobiety i 25 proc. dzieci.

Hierarcha stwierdził, że kryzys migracyjny ujawnił jeden z największych deficytów Unii Europejskiej, a mianowicie brak wspólnej polityki migracyjnej. Zapewnił, że Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom. - Kościół nigdy nie zrezygnuje z żadnego człowieka, bo trzeba go ratować bez względu na wyznanie i światopogląd - powiedział członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych (od 1 stycznia 2017 - Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka).

Biskup wspomniał też o pomocy niesionej przez Caritas rodzinom w Syrii. Wskazał, że w 28 krajach prowadzone jest duszpasterstwo wśród Polonii. Zwierzył się też, że na początku kapłaństwa, po studiach w Rzymie, przez rok pracował z Polonią w Dortmundzie.

Zaznaczył, że od czasu, kiedy został ordynariuszem kaliskim, czyli w ciągu sześciu lat, wysłał 11 kapłanów do pracy wśród Polonii w różnych krajach, z tego w minionym roku 5 księży. Dodał, że kapłani są z Polakami w Gibraltarze, Hiszpanii, Niemczech, we Francji, w Austrii, Islandii, Holandii.

Swoimi doświadczeniami z migracji podzielił się Eskan Darwich, Polak pochodzenia kurdyjskiego, mieszkający od 23 lat w Polsce.

O sytuacji imigrantów z Ukrainy w Kaliszu i prowadzonym wśród nich duszpasterstwie opowiadał ks. Roman Woźniak z parafii greckokatolickiej z Ukrainy.

- Mieszkańcy tego kraju wyemigrowali za pracą do Polski, m.in. do Kalisza, gdzie szukali kościołów, aby mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Kościół rzymskokatolicki w osobie biskupa Edwarda Janiaka podjął inicjatywę, aby sprowadzić do Kalisza duszpasterza grekokatolika. Mamy w Polsce dwie diecezje: przemysko-warszawską i wrocławsko-gdańską. Bp Włodzimierz Juszczak poszukiwał kapłana, który chciałby pracować tutaj. Zgłosiłem się i przyjechałem do Kalisza z rodziną. Otrzymaliśmy duże wsparcie ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, który otworzył swoje drzwi, aby przyjąć emigranta grekokatolika. To jest miłość chrześcijańska na poziomie praktycznym - powiedział KAI ks. Roman Woźniak.

Zaznaczył, że w każdą niedzielę w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, kościele NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim i w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Kępnie są odprawiane Msze św. w obrządku greckokatolickim. Dodał przy tym, że najwięcej wiernych uczestniczy w nabożeństwach w czasie świąt, np. w Wielkanoc w Kępnie modliło się ok. 350 osób, w Kaliszu - 150, a w Ostrowie Wielkopolskim - 50. W niedzielę na Mszę św. uczęszcza stała grupa ok. 40 wiernych.

Podczas konferencji poruszono także tematy związane z edukacją studentów z zagranicy i z lokalnymi inicjatywami dotyczącymi imigrantów oraz sytuację imigrantów na kaliskim rynku pracy.

Temat konferencji wpisał się w projekt pn. "Kto chce być uchodźcą?", realizowany przez Szkołę Podstawową w Blizanowie w ramach programu Erasmus plus - współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie odpowiedzialności i wrażliwości społecznej oraz empatii wobec uchodźców i imigrantów, przezwyciężanie stereotypów, rozwijanie przedsiębiorczości i wolontariatu wśród uczniów, a także pomoc imigrantom w przyczynianiu się do pokoju na świecie.

Partnerami szkoły w projekcie są: Bułgaria, Dania, Turcja i Włochy. Młodzież ze szkół miast partnerskich, przebywająca na terenie powiatu kaliskiego w ramach wymiany międzynarodowej, uczestniczyła w konferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Edward Janiak: Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bp Edward Janiak: Kościół zawsze będzie pomagał uchodźcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.