Biskup Janiak udzieli święceń w sobotę. Co na to skrzywdzeni przez ks. Hajdasza?

Biskup Janiak udzieli święceń w sobotę. Co na to skrzywdzeni przez ks. Hajdasza?
(fot. BP KEP)
"Więź" / kk

"Biskup Janiak nie rozumie, że (...) nie ma już mandatu społecznego do wykonywania swojej posługi” – mówi jeden z bohaterów filmu "Zabawa w chowanego". 

Biskup Edward Janiak udzieli święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu, święcenia będą udzielane także w Ostrowie Wielkopolskim przez biskupa pomocniczego. Kuria nie chce komentować, czy to dobra decyzja w związku z oskarżeniami, jakie padły na biskupa Janiaka po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" – informuje portal Onet.pl.

"Nikt nie odsunął księdza biskupa i ma prawo do święcenia księży dla tej diecezji. Ksiądz biskup podjął taką decyzję, że święci, więc święci" - czytamy w artykule.

Bp Janiak jest jedną z głównych postaci w filmie braci Sekielskich. Z filmu wynika, że biskup kaliski lekceważył ofiary wykorzystywania seksualnego ze strony ks. Hajdasza, był opieszały w stosunku do duchownego i miał brać udział w przenosinach innego molestującego księdza z diecezji do diecezji. Po emisji filmu zainterweniował prymas Polski, abp Wojciech Polak, który zapowiedział, że zgłosi sprawę do Stolicy Apostolskiej, powołując się na obowiązujące motu proprio papieża Franciszka, dotyczące zaniechania wymaganego prawem działania.

DEON.PL POLECA

"Więź” zwróciła się z pytaniem do Jakuba Pankowiaka, jednego z pokrzywdzonych przez ks. Hajdasza, o to co sądzi na temat sobotnich święceń. "Jeśli ksiądz biskup Janiak nie rozumie, że po tym co zrobił w 2016 roku wobec rodziców jednego z pokrzywdzonych, nie ma już mandatu społecznego do wykonywania swojej posługi – to być może wierni Kościoła katolickiego powinni mu to wytłumaczyć, protestując” – mówi Jakub Pankowiak. 

Sprawę komentuje na internetowych łamach "Więzi” Zbigniew Nosowski, który podkreśla, że w przypadku sobotnich święceń "mielibyśmy do czynienia z poważnym publicznym zgorszeniem”.

"W tej sytuacji pilnie interweniować powinien metropolita poznański, gdyż diecezja kaliska do niej należy. Skoro bp Janiak sam nie oddał się do dyspozycji papieża, powinien o to wnioskować abp Stanisław Gądecki jako jego metropolita” – dodaje Nosowski.

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Biskup Janiak udzieli święceń w sobotę. Co na to skrzywdzeni przez ks. Hajdasza?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.