Prymas po filmie braci Sekielskich: zwracam się do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania

Prymas po filmie braci Sekielskich: zwracam się do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania
fot. TVN24.pl
prymaspolski.pl

"Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej pamiętał, że jest zobowiązany sumieniem i przepisami prawa do złożenia zawiadomienia" - mówi Prymas Polski w pierwszym oficjalnym oświadczeniu po filmie.

- Film "Zabawa w chowanego" ukazuje, że nie zachowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego prawem kościelnym - mówi abp Wojciech Polak.

DEON.PL POLECA- Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, zwracam się poprzez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania. Dziękuję osobom pokrzywdzonym, które zdecydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu i przepisami prawa do złożenia zawiadomienia - przypomina delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Prymas po filmie braci Sekielskich: zwracam się do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.