Kamerun: uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Juretzko

Kamerun: uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Juretzko
Eugeniusz Juretzko OMI (fot. oblaci.pl)
KAI / kk

Biskup Eugeniusz Juretzko został pochowany w Yokadoumie w Kamerunie. Taka była ostatnia wola zmarłego, przez wielu nazywanego Apostołem Pigmejów.

Trumna z ciałem bp. Juretzko dotarła do Jaunde, stolicy Kamerunu, 27 stycznia przed godziną 21.00. 28 stycznia, o 5.00 rano kondukt pogrzebowy wyruszył do Doumé-Abong’Mbang, gdzie ordynariuszem diecezji jest pochodzący z Polski misjonarz bp Jan Ozga. Przewodniczył on pierwszej części uroczystości pogrzebowych. W katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Doumé, została odprawiona Msza św. pożegnalna.

Około godziny 20.00 trumna z ciałem zmarłego oblackiego biskupa została przywieziona do katedry Matki Bożej Królowej Pokoju w Yokadoumie, gdzie bp Juretzko od 1991 r. był ordynariuszem. Uroczystościom przewodniczył metropolita Bertoua, abp Joseph Atanga. Kazanie natomiast wygłosił następca bp. Juretzko, bp Paul Lontsié-Keuné. Bp Juretzko spoczął w ukochanej kameruńskiej ziemi, gdzie chciał być pochowany. Został również odznaczony medalem za zasługi dla Kamerunu przez prezydenta Paula Biyę.

Zmarł biskup Eugeniusz Juretzko OMI. Legendarny misjonarz wyszedł na peryferie już dawno >>

DEON.PL POLECA

Bp Juretzko urodził się 25 grudnia 1939 r. w Radzionkowie. W 1961 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r. O. Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. W styczniu 1970 r. znaleźli się w Kamerunie.

12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Juretzko. Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych, nie było kleryków, a miejscowych katolików około 9 tys. Przed biskupem stanęły nowe zadania: trzeba było otoczyć duszpasterską troską ludzi już ochrzczonych i równocześnie iść z Ewangelią do pogan.

Rusza proces beatyfikacyjny polskiego biskupa >>

Praca wśród Pigmejów była pracą od podstaw: głoszeniem Ewangelii i katechizacją, zabieganiem o ich równouprawnienie, wykształcenie, zdrowie. Obecnie diecezja Yokadouma liczy już 26 lat, 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Biskup wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital, pomimo tego, że od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. 25 kwietnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego bp. Juretzko. Biskup zmarł 16 stycznia w Lublińcu na Śląsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kamerun: uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Juretzko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.