Kapłan skazany za utrzymywanie tajemnicy spowiedzi. Biskupi zareagowali

Kapłan skazany za utrzymywanie tajemnicy spowiedzi. Biskupi zareagowali
(fot. shutterstock.com)
KAI / "Aleteia" / jp / pk

Sąd skazał katolickiego księdza za to, że nie udzielił pomocy mężczyźnie, który przyznał się przed nim do myśli samobójczych.

Chodzi o księdza Alexandra Stroobandta, który przed popełnieniem samobójstwa przez swojego penitenta, odbył z nim również kilka rozmów telefonicznych i konwersacji tekstowych. Odkryła to żona mężczyzny, która niezwłocznie powiadomiła o tym organy ścigania - pisze portal "Aleteia", powołując się na "Reutersa".

Jak się okazało, mężczyzna zmagał się z depresją. Odebrał sobie życie, wdychając spaliny samochodowe - pisze "Aleteia".

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, biskupi wystosowali w tej sprawie specjalny komunikat. Jest on reakcją na wyrok sądu w Brugii, który skazał ks. Stroobandta na symboliczną karę miesiąca więzienia w zawieszeniu i jedno euro grzywny za to, że nie powstrzymał on swego penitenta od popełnienia samobójstwa, a dokładniej, że o jego zamiarze targnięcia się na własne życie nie powiadomił nikogo, kto mógłby cierpiącemu na depresję człowiekowi udzielić profesjonalnej pomocy.

Tajemnica, która jest związana ze spowiedzią>>

DEON.PL POLECA

Kapłan zasłania się tajemnicą spowiedzi. Sąd uznał, że tajemnica spowiedzi to szczególny rodzaj tajemnicy zawodowej. Nie zwalnia ona jednak z odpowiedzialności za udzielenie pomocy. W wydanym wczoraj komunikacie biskupi wskazują na znaczenie tajemnicy zawodowej wszystkich kapelanów, w tym również świeckich. Dzięki niej ludzie mogą się im zwierzać ze wszystkiego, w tym również ze swych zranień, błędów i krzywd zadanych innym, a także ze swych zamiarów.

Kompetencje kapelana są ograniczone. Pracuje on nad wolnością i odpowiedzialnością ludzi, którzy się do niego zgłaszają. Podobnie, jak na przykład lekarze czy adwokaci, jest on zobowiązany do zachowania tajemnicy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia z realnym zagrożeniem dla nietykalności psychicznej lub fizycznej osoby nieletniej lub z innych powodów bezbronnej.

4 kapłani, którzy zginęli za zachowanie tajemnicy spowiedzi>>

Belgijscy biskupi przypominają, że w trudnych przypadkach kapelani mogą zasięgać rady innych kapelanów, bądź swych zwierzchników, w ramach tak zwanej tajemnicy zawodowej podzielonej. Szczególnym przypadkiem tajemnicy zawodowej jest natomiast tajemnica spowiedzi, która w żadnym wypadku nie może być złamana. Obowiązuje ona również wtedy, gdy spowiedź nie zakończy się absolucją.

W trakcie spowiedzi, zarówno kapłan, jak penitent są świadomi, że grzech może się powtórzyć. Kapłan musi użyć całej siły przekonywania, aby skłonić człowieka do zmiany swego postępowania i wzięcia odpowiedzialności za swe czyny. W skrajnych przypadkach, na przykład nadużyć względem nieletnich, spowiednik może przerwać sprawowanie sakramentu i odłożyć akt rozgrzeszenia do czasu, gdy penitent odda się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Nie może on jednak ani słowem, ani jakimkolwiek gestem ujawnić tego, czego dowiedział się na spowiedzi. Prawo kanoniczne nie przewiduje w tym wypadku żadnych wyjątków - podkreślają belgijscy biskupi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Odkryj siłę dojrzałego rachunku sumienia

Czujesz, że twój rachunek sumienia zatrzymał się na etapie dziecka i nie rośnie wraz z tobą? Nie wiesz, jak dojrzale się spowiadać? Męczy cię powtarzanie formuł, które wydają ci się...

Skomentuj artykuł

Kapłan skazany za utrzymywanie tajemnicy spowiedzi. Biskupi zareagowali
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.