Kaplica z Rychwałdu nominowana do prestiżowej nagrody architektonicznej

Kaplica z Rychwałdu nominowana do prestiżowej nagrody architektonicznej
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

„Kaplica ostatniego pożegnania” na cmentarzu w Rychwałdzie koło Żywca (Śląskie), wzniesiona z inicjatywy miejscowych franciszkanów, została nominowana do prestiżowej Nagrody Budynku Roku 2022 w kategorii architektury sakralnej – podała w poniedziałek diecezja bielsko-żywiecka.

"Kaplica obok 62 obiektów z całego świata jako jedyna realizacja z Polski ubiega się o wyróżnienie przyznawane przez międzynarodowy portal architektoniczny – ArchDaily" – zakomunikowały diecezjalne służby prasowe. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 lutego.

Kaplica z Rychwałdu

Kaplicę zaprojektowali Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk. Jej wystrój i kształt – z podziałem na sferę sacrum i profanum – nawiązuje do mistycznego charakteru śmierci. Budynek ma duże, trójkątne przeszklenia i niewielką liczbę detali. Ma powierzchnię 140 m kw.

Diecezja przytoczyła słowa Jakuba Turbasy wypowiedziane na łamach portalu architekturaibiznes.pl. "Architektura sakralna winna stanowić wrażliwą oprawę dla ciszy modlitwy, skupienia medytacji czy wspólnotowego przeżywania eucharystii. W chrześcijańskim rozumieniu zadaniem sztuki sakralnej jest odsłanianie rzeczywistości ukrytej, a finalnie prowadzenie/pośredniczenie do spotkania z Bogiem. Niemniej jednak żaden twórca, choćby najznamienitszy, nie jest w stanie wzbudzić tego doświadczenia u odbiorcy. To pewna tajemnica".

DEON.PL POLECA

Kaplica wykończona została drewnianymi panelami. W środku umieszczono ikony autorstwa Grety Leśko i zabytkowy krucyfiks. Architektura wnętrza, zdaniem projektantów, naturalnie prowadzi wzrok ku górze oraz światłu. Budynek kaplicy posiada duże, trójkątne przeszklenia i niewielką ilość detali.

Obok kaplicy powstały pomieszczenia towarzyszące: chłodnie, pokoje techniczne, pomieszczenia gospodarcze i toalety.

Wzniesienie kaplicy zainicjował kustosz sanktuarium w Rychwałdzie, franciszkanin o. Bogdan Kocańda. Sfinansowała ją miejscowa parafia św. Mikołaja.

Projekt kaplicy był już nagrodzony. Otrzymał m.in. pierwszą nagrodę w konkursie "Salon Architektury 2021" Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wyróżnienie w konkursie "Nagroda roku SARP 2021". 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja naukowa Anna Królikowska

Ważnym zadaniem etnopedagogiki staje się usytuowanie ucznia terenów pogranicza językowo-kulturowego w relacjach wielokulturowych na tle procesów globalizacji, lokalizacji i glokalizacji, pomoc dziecku w kształtowaniu własnej tożsamości, tworzenie obrazu siebie jakoczłowieka pogranicza, przy identyfikacji z kulturą...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kaplica z Rychwałdu nominowana do prestiżowej nagrody architektonicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.