Podpalił kaplicę, grozi mu nawet 10 lat więzienia

Podpalił kaplicę, grozi mu nawet 10 lat więzienia
Fot. Sergiy Tryapitsyn / Depositphotos.com
PAP/mł

Mężczyzna zerwał zabytkowy żyrandol, a następnie podpalił materiały budowlane znajdujące się w pobliżu ołtarza. Złapany na gorącym uczynku, oświadczył, że "chciał całkowicie zniszczyć kapliczkę z powodu swoich przekonań"

Kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności grozi 38-letniemu mężczyźnie, któremu prokuratura zarzuciła m.in. włamanie do wnętrza zabytkowej kaplicy w małopolskiej Jasienicy (pow. myślenicki), a także dewastację tego obiektu. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

38-leni Konrad O. podejrzany jest o to, że włamał się do kaplicy św. Anny, przywłaszczając przy tym znajdujący się tam przedmiot (warte kilkaset zł radio budowlane) - przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Ponadto zatrzymany mężczyzna miał spowodować straty w wysokości ponad 25 tys. zł na szkodę Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, poprzez - jak wyjaśnił rzecznik - "zerwanie zabytkowego żyrandola, a następnie podpalenie materiałów budowlanych znajdujących się w pobliżu ołtarza", czym spowodował nadpalenie podstawy tego ołtarza, a także żyrandola i przedłużacza elektrycznego. Tym samym mężczyzna miał popełnić przestępstwo określone w ustawie o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.

DEON.PL POLECA

Prokurator przekazał, że podejrzanemu przedstawione zostały zarzuty; mężczyzna ten przyznał się do zniszczenia mienia, ale zaprzeczył, że chciał przywłaszczyć zabrany z wnętrza kaplicy przedmiot. "Nie potrafił wyjaśnić przyczyn swojego zachowania" - podkreślił Hnatko.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Myślenicach. Decyzją tamtejszego sądu 38-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W przypadku uznania winy grozi mu kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 7 listopada; to wówczas myśleniccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że ktoś dewastuje przydrożną kaplicę. Funkcjonariusze z patrolu, którzy przyjechali na miejsce, zauważyli, że szyba w oknie budynku jest wybita, a sprawca wciąż znajduje się w środku.

Mężczyzna został wyciągnięty z płonącego budynku, a funkcjonariusze - z pomocą okolicznych mieszkańców - rozpoczęli gaszenie pożaru. Na miejsce wezwana została też straż pożarna.

Policja informowała wówczas, że zatrzymany 38-latek, który sam jest mieszkańcem gminy Myślenice, oświadczył, iż "chciał całkowicie zniszczyć kapliczkę z powodu swoich przekonań". W chwili popełniania czynu był pod wpływem alkoholu i został przewieziony do policyjnego aresztu.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podpalił kaplicę, grozi mu nawet 10 lat więzienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.