W uroczystość Bożego Ciała została poświęcona kaplica Najświętszego Sakramentu w kościele oo. jezuitów w Opolu. Jak wygląda?
Centrum kaplicy jest oczywiście monstrancja, przypominająca kamienną tablicę "z prześwitem w kształcie słońca, gdzie będzie widoczny Najświętszy Sakrament". Po jednej stronie zostały poprzednie witraże, po drugiej - przygotowano nowe polichromie, które przedstawiają sceny z Ewangelii (Chrzest Pana Jezusa, Objawienie na Weselu w Kanie Galilejskiej, Piękny Pasterz, Woda Żywa i Umycie nóg apostołom). Autorem projektu jest jezuita o. Przemysław Wysogląd, absolwent filozofii, teologiii i duchowości chrześcijańskiego Wschodu. Jest laureatem "Feniksa" za komiks o św. Stanisławie Kostce.
"W starej religii to człowiek musiał wchodzić do świątyni, żeby sprawować jakiś kult - teraz to anioł wchodzi do domu Maryi. Zmienia się kierunek. To nie my coś robimy, ale Bóg robi. On nas szuka" - mówi o. Wysogląd, cytowany przez "Gościa Opolskiego", tłumacząc symbolikę szklanych drzwi ze sceną Zmartwychwstania.
Jakie są symbole?
Jak dowiadujemy się z Gościa Opolskiego "kolorystyka - mająca wielkie znaczenie w ikonografii chrześcijańskiej - dominująca w jezuickiej kaplicy podkreśla bogoczłowieczeństwo Jezusa oraz niepojętą bliskość i miłość Boga do człowieka. Jest to bowiem kaplica niebiesko (kolor symbolizujący człowieczeństwo) - czerwona (kolor boskości) z elementami złota (symbolika zbawionej rzeczywistości) i czerni (tajemnica) - na ścianie ze starym krucyfiksem".
Błogosławieństwo papieża
Na swoim blogu o. Grzegorz Kramer dzieli się także wsparciem, które uzyskał przy pracach nad kaplicą od... papieża!
Więcej o tym przeczytasz TUTAJ >>
Kiedy można odwiedzić kaplicę?
Kaplica jest otwarta codziennie od pierwszej (7:30) do ostatniej (18:00 mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu. TUTAJ można też skorzystać bezpośredniej transmisji internetowej.
Skomentuj artykuł