Nowa kaplica Najświętszego Sakramentu w Opolu. Jak wygląda?

Nowa kaplica Najświętszego Sakramentu w Opolu. Jak wygląda?
(fot. grzegorzkramer.pl)
opole.gosc.pl / df

W uroczystość Bożego Ciała została poświęcona kaplica Najświętszego Sakramentu w kościele oo. jezuitów w Opolu. Jak wygląda?

Centrum kaplicy jest oczywiście monstrancja, przypominająca kamienną tablicę "z prześwitem w kształcie słońca, gdzie będzie widoczny Najświętszy Sakrament". Po jednej stronie zostały poprzednie witraże, po drugiej - przygotowano nowe polichromie, które przedstawiają sceny z Ewangelii (Chrzest Pana Jezusa, Objawienie na Weselu w Kanie Galilejskiej, Piękny Pasterz, Woda Żywa i Umycie nóg apostołom). Autorem projektu jest jezuita o. Przemysław Wysogląd, absolwent filozofii, teologiii i duchowości chrześcijańskiego Wschodu. Jest laureatem "Feniksa" za komiks o św. Stanisławie Kostce.

"W starej religii to człowiek musiał wchodzić do świątyni, żeby sprawować jakiś kult - teraz to anioł wchodzi do domu Maryi. Zmienia się kierunek. To nie my coś robimy, ale Bóg robi. On nas szuka" - mówi o. Wysogląd, cytowany przez "Gościa Opolskiego", tłumacząc symbolikę szklanych drzwi ze sceną Zmartwychwstania.

 

Jakie są symbole?

Jak dowiadujemy się z Gościa Opolskiego "kolorystyka - mająca wielkie znaczenie w ikonografii chrześcijańskiej - dominująca w jezuickiej kaplicy podkreśla bogoczłowieczeństwo Jezusa oraz niepojętą bliskość i miłość Boga do człowieka. Jest to bowiem kaplica niebiesko (kolor symbolizujący człowieczeństwo) - czerwona (kolor boskości) z elementami złota (symbolika zbawionej rzeczywistości) i czerni (tajemnica) - na ścianie ze starym krucyfiksem".

DEON.PL POLECA

 

Błogosławieństwo papieża

Na swoim blogu o. Grzegorz Kramer dzieli się także wsparciem, które uzyskał przy pracach nad kaplicą od... papieża!

Więcej o tym przeczytasz TUTAJ >>

Kiedy można odwiedzić kaplicę?

Kaplica jest otwarta codziennie od pierwszej (7:30) do ostatniej (18:00 mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu. TUTAJ można też skorzystać bezpośredniej transmisji internetowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Nowa kaplica Najświętszego Sakramentu w Opolu. Jak wygląda?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.