Nowa kaplica Najświętszego Sakramentu w Opolu. Jak wygląda?

Nowa kaplica Najświętszego Sakramentu w Opolu. Jak wygląda?
(fot. grzegorzkramer.pl)
2 lata temu
opole.gosc.pl / df

W uroczystość Bożego Ciała została poświęcona kaplica Najświętszego Sakramentu w kościele oo. jezuitów w Opolu. Jak wygląda?

Centrum kaplicy jest oczywiście monstrancja, przypominająca kamienną tablicę "z prześwitem w kształcie słońca, gdzie będzie widoczny Najświętszy Sakrament". Po jednej stronie zostały poprzednie witraże, po drugiej - przygotowano nowe polichromie, które przedstawiają sceny z Ewangelii (Chrzest Pana Jezusa, Objawienie na Weselu w Kanie Galilejskiej, Piękny Pasterz, Woda Żywa i Umycie nóg apostołom). Autorem projektu jest jezuita o. Przemysław Wysogląd, absolwent filozofii, teologiii i duchowości chrześcijańskiego Wschodu. Jest laureatem "Feniksa" za komiks o św. Stanisławie Kostce.

"W starej religii to człowiek musiał wchodzić do świątyni, żeby sprawować jakiś kult - teraz to anioł wchodzi do domu Maryi. Zmienia się kierunek. To nie my coś robimy, ale Bóg robi. On nas szuka" - mówi o. Wysogląd, cytowany przez "Gościa Opolskiego", tłumacząc symbolikę szklanych drzwi ze sceną Zmartwychwstania.

 

Jakie są symbole?

Jak dowiadujemy się z Gościa Opolskiego "kolorystyka - mająca wielkie znaczenie w ikonografii chrześcijańskiej - dominująca w jezuickiej kaplicy podkreśla bogoczłowieczeństwo Jezusa oraz niepojętą bliskość i miłość Boga do człowieka. Jest to bowiem kaplica niebiesko (kolor symbolizujący człowieczeństwo) - czerwona (kolor boskości) z elementami złota (symbolika zbawionej rzeczywistości) i czerni (tajemnica) - na ścianie ze starym krucyfiksem".

 

Błogosławieństwo papieża

Na swoim blogu o. Grzegorz Kramer dzieli się także wsparciem, które uzyskał przy pracach nad kaplicą od... papieża!

Więcej o tym przeczytasz TUTAJ >>

Kiedy można odwiedzić kaplicę?

Kaplica jest otwarta codziennie od pierwszej (7:30) do ostatniej (18:00 mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu. TUTAJ można też skorzystać bezpośredniej transmisji internetowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński
14,00 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Nowa kaplica Najświętszego Sakramentu w Opolu. Jak wygląda?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.