Kard. Bassetti: potrzeba pokornych, odważnych chrześcijan

Kard. Bassetti: potrzeba pokornych, odważnych chrześcijan
(fot. Regione Umbria News - Agenzia informazione istituzionale Assemblea legislativa [CC BY 2.0])
KAI / ms

Coraz bardziej zanurzamy się w kulturę wykluczającą, zamkniętą w sobie samej, gdzie jest jasny podział na przyjaciół i wrogów, a gdzie nie ma miejsca na współczucie i czułość, ani na przesłanie chrześcijańskie. Dlatego potrzeba autentycznych, pokornych, ale i odważnych chrześcijan, którzy będą umieli iść pod prąd.

Opinię tę, dotyczącą współczesnego świata, wyraził przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.

W wywiadzie dla watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" kard. Gualtiero Bassetti wskazał na postępującą sekularyzację, która nie jest już tylko ideologiczna i laicka, ale po prostu nihilistyczna i konsumistyczna. "Ośmielę się powiedzieć, że to sekularyzacja przetrwania, której hasłami mogłyby być słowa: «niech ratuje się kto może», «najpierw chronię własne interesy», «moje pragnienia są prawem» - stwierdził włoski hierarcha. Jego zdaniem wobec takiej sytuacji jest rzeczą oczywistą, że przesłanie chrześcijańskie jest nie do przyjęcia. Współczesnego człowieka oburza bowiem świętość życia i rodziny, oburza bieda i najbardziej odrzuceni w tym społeczeństwie.

Kard. Bassetti zaznaczył, że odpowiedzią chrześcijan na taki stan rzeczy winna być autentyczność życia spójna z nauką Jezusa. Dlatego potrzeba dziś chrześcijan pokornych, bo ta postawa zakłada wiarę i uczciwość życia, a także odwagi, bycia wręcz rewolucyjnym, gdyż trzeba iść pod prąd tego świata, który jest egoistyczny, nihilistyczny, konsumistyczny i ksenofobiczny. Kościół więc nie powinien przedstawiać sztywnych, inżynieryjnych planów duszpasterskich, ale winien wyjść na peryferie i ukazywać światu chwalebny krzyż Chrystusa.

Przewodniczący episkopatu Włoch zwrócił także uwagę na współczesny kryzys osoby ludzkiej. Podkreślił, że już od dłuższego czasu poddaje się w wątpliwość status ontologiczny człowieka. Świadczy to o kryzysie, w jakim znalazł się świat, który uważa, że może żyć bez Boga i na Jego miejsce wstawił własne "ja". Za tym idzie także głęboki kryzys laickiego humanizmu, który staje się coraz bardziej ateistyczny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Bassetti: potrzeba pokornych, odważnych chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.