Kard. Chibly Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym. Episkopat prosi o modlitwę

Kard. Chibly Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym. Episkopat prosi o modlitwę
fot. Depositphotos
KAI / pk

Biskup diecezji Les Cayes na Haiti kard. Chibly Langlois odniósł ciężkie rany w poważnym wypadku samochodowym. 63-letni purpurat z kilkoma złamaniami kości, a także jego kierowca, przebywają w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, podała Konferencja Biskupów Haiti.

Według miejscowych środków przekazu do wypadku doszło na drodze krajowej w pobliżu miasta Léogane (ok. 44 km od południe od stolicy kraju - Port-au-Prince). Kardynała i jego kierowcę przewieziono do miejscowego szpitala. Episkopat Haiti poprosił duchowieństwo i wiernych o modlitwę o jego wyzdrowienie i szybkie odzyskanie sił.

Urzędujący premier kraju Ariel Henry także przesłał biskupowi diecezji Les Cayes życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. "W tej bolesnej chwili proszę go o przyjęcie wyrazów naszej pełnej solidarności i naszej głębokiej sympatii" - napisał szef rządu na Twitterze.

Kim jest kard. Chibly Langlois?

Chibly Langlois urodził się 29 listopada 1958 w La Vallée koło Jacmel w południowo-wschodnim Haiti. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 września 1991 jako kapłan diecezji Jacmel. W latach 1994-96 studiował w Rzymie, po czym był m.in. rektorem diecezjalnego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP, a w rok później rozpoczął pracę jako wykładowca w seminarium w Port-au-Prince i w diecezjalnym instytucie edukacji i rozwoju ludzkiego. 8 kwietnia 2004 św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Fort-Liberté. Sakrę otrzymał 6 czerwca tegoż roku. 15 sierpnia 2011 Benedykt XVI powołał go na ordynariusza Les Cayes. W latach 2011-17 bp Langlois był przewodniczącym episkopatu Haiti. Na konsystorzu 22 lutego 2014 Franciszek włączył go jako pierwszego w historii Haitańczyka w skład Kolegium Kardynalskiego.

Haitańska agencja internetowa AlterPresse oznajmiła przy okazji, powołując się na organizację Służby Techiczne i Operacyjne na rzecz Łagodzenia Wypadków (Stop accidents), że w tygodniu od 30 maja do 5 czerwca w ponad 20 wypadkach w całym kraju zginęło 9 osób, a 95 odniosło rany, w tym wiele doznało ciężkich poparzeń. Organizacja nadal wzywa władze do zajęcia się problemem wypadków drogowych, a mieszkańców - do czujności i ostrożności na drogach.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Kard. Chibly Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym. Episkopat prosi o modlitwę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.