Kard. Dziwisz: Chrystus jest najważniejszy

Kard. Dziwisz: Chrystus jest najważniejszy
(fot. youtube.com)
KAI / pk

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył w piątek wieczorem Mszy św. rozpoczynającej krakowską odsłonę inicjatywy "24 godziny dla Pana".

- Inicjatywa ma nam przypomnieć to, co najważniejsze, co najgłębsze. Najważniejszy jest Jezus Chrystus (...). On powinien być w centrum naszego życia i wszystkich naszych spraw osobistych, rodzinnych i społecznych - mówił metropolita krakowski do zebranych w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach.

Kard. Dziwisz w wygłoszonej homilii odwołał się do ewangelicznego opisu rozmowy zmartwychwstałego Chrystusa z Szymonem Piotrem na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, wskazując, że był to człowiek wybrany przez Jezusa, ale jednocześnie człowiek słaby i grzeszny. - Na takiego, słabego, ale nawróconego i pokornego ucznia o gorącym sercu postawił ostatecznie Jezus. Na nim - jak na skale - ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan miał zbudować Kościół, wspólnotę swoich uczniów ogarniającą cały świat - powiedział hierarcha.

Wskazał też, że osoba Piotra jest symbolem wiary i miłości, ale także grzechów i słabości każdego wierzącego. Podkreślił, że chrześcijańskie powołanie należy odczytywać w konkretnej, egzystencjalnej sytuacji. - Miejmy otwarte umysły i wrażliwe serca, by rozpoznać głos powołującego nas Pana. On na nas liczy i On też egzaminuje nas z miłości, jak Szymona Piotra. Miłość bowiem leży u podstaw każdego chrześcijańskiego powołania - stwierdził.

Metropolita krakowski wskazał, że czas 24-godzinnej adoracji i możliwości spowiedzi jest chwilą uświadomienia sobie własnej bezradności wobec zła, ale i nieskończonego miłosierdzia Boga. - Warunkiem jest nasza szczerość, spojrzenie prawdzie w oczy, wyznanie naszej winy i pragnienie odnowy życia, powrót na drogę miłości i służby - zachęcił.

DEON.PL POLECA

Krakowska inicjatywa "24 godziny dla Pana", będąca odpowiedzią na apel papieża Franciszka z bulli "Misericordiae vultus", odbywa się w 4 miejscach: kościele NMP z Lourdes na Miasteczku Studenckim, świątyni MB Różańcowej na Piaskach Nowych, bazylice Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych oraz kościele pw. św. Judy Tadeusza w Czyżynach.

Kościoły będą otwarte przez całą dobę - wierni będą mogli pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem oraz przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Szczegółowe informacje oraz plan nabożeństw można znaleźć na stronie internetowej www.24hdlapana.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: Chrystus jest najważniejszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.