Kard. Dziwisz: codziennie musimy się starać o wolność ducha

Kard. Dziwisz: codziennie musimy się starać o wolność ducha
(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0])
10 miesięcy temu
KAI / kk

Codziennie musimy się starać o wolność ducha, o wolność naszych serc od złych pragnień, od grzechu i zła, które się wkrada w nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czeskiej Pradze. Dawny sekretarz św. Jana Pawła II przewodniczył w Mszy św. w 30. rocznicę kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej.

Wraz z nim Eucharystię celebrowali kard. Dominik Duka i przedstawiciele episkopatu Czech.

W homilii kard. Dziwisz podkreślał więzy łączące Czechów i Polaków, dodając, że umocnił i pogłębił je pierwszy słowiański papież, Jan Paweł II. - Pamiętam, z jakim wzruszeniem i radością witaliście Ojca Świętego na czeskiej ziemi, również w tej katedrze, kilka miesięcy po kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej i po tak zwanej aksamitnej rewolucji. Czyż to nie był prawdziwy cud? Na waszych oczach sprawdziły się słowa psalmu, które polska „Solidarność“ umieściła na pomniku zabitych przez władzę komunistyczną robotników w Gdańsku: „Pan da siłę swojemu ludowi, Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju“ – wspominał.

Kanonizowaną 30 lat temu przez Jana Pawła II św. Agnieszkę Czeską kard. Dziwisz nazwał „patronką wolności”. Jak zauważył, choć żyła ona ponad 700 lat temu, wciąż jest darem dla Kościoła, bo „autentyczna świętość nigdy się nie starzeje”.

Kaznodzieja odwołał się ponadto do „rewolucji ducha”, która 30 lat temu dokonała się w Czechach. - Po czterdziestu latach panowania ideologii i systemu, który nie przewidywał miejsca dla Boga w życiu człowieka i społeczności, ludzie zrozumieli, że tak dalej nie można. Nie można bez końca budować na piasku. Trzeba budować na skale prawdy o człowieku – mówił. - Spokojna, ale radykalna rewolucja, jaka się dokonała w Pradze i w Czechosłowacji 30 lat temu dowodzi, że można obalić system siłą prawdy i ducha – dodał.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II podkreślał wkład papieża w radykalne przemiany, jakie się dokonały w naszej części Europy 30 lat temu. - Jan Paweł II nie dysponował żadną armią, żadną siłą polityczną. Nie wzywał nigdy do przemocy, do użycia siły prowadzącej do przelewu krwi. Głosił jedynie prawdę o Bogu i człowieku. Głosił Ewangelię. I właśnie siłą tej prawdy został obalony i legł w gruzach system, który budował na kłamstwie – zaznaczył.

- Pamiętamy o całej rzeszy biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych oraz świeckich chrześcijan, ale także o wszystkich naszych braciach i siostrach z innych Kościołów i religii oraz o wszystkich niewierzących, którzy swoją postawą i umiłowaniem prawdy, niejednokrotnie przepłaconym prześladowaniem i cierpieniem, wnieśli swój osobisty wkład w przeprowadzenie również waszego narodu przez Morze Czerwone totalitarnej ideologii marksistowskiej i zniewalającego systemu – wymieniał emerytowany metropolita krakowski.

Jak zauważył, wolność jest darem, ale jest także zadaniem dla wszystkich. - Codziennie musimy się starać o wolność ducha, o wolność naszych serc od złych pragnień, od grzechu i zła, które się wkrada w nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne – podkreślał. Wezwał do wzajemnego przebaczenia na gruncie życia rodzinnego i społecznego, by „pośród nas było mniej sporów, napięć i konfliktów, a więcej braterstwa i solidarności”. - Po to otrzymaliśmy dar życia, aby je wypełnić dobrem – stwierdził.

Św. Agnieszka Czeska, nazywana także Agnieszką Przemyślidką lub Agnieszką z Pragi, urodziła się w 1211 roku w Pradze. Była córką króla czeskiego, Ottokara I oraz Konstancji, córki króla węgierskiego. Jan Paweł II kanonizował ją 12 listopada 1989 r. Dziś uchodzi za patronkę aksamitnej rewolucji 1989 roku, bo komunizm w tym kraju upadł niecały tydzień po uroczystościach kanonizacyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: codziennie musimy się starać o wolność ducha
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: codziennie musimy się starać o wolność ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.