Kard. Dziwisz. "Jest z nami zawsze Matka Chrystusa i nasza Matka "

Fot. EpiskopatNews /flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

- Całe dzieje parafii i świątyni Matki Bożej Różańcowej w Mrzygłodzie, sięgające początków XVII wieku, świadczą o miłości i przywiązaniu do Matki Chrystusa – powiedział 22 sierpnia w sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie kard. Stanisław Dziwisz. Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Uroczystości rozpoczęły się w kaplicy koronacyjnej na Gruchli. – Tym z nas, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach, jubileusz ma przypomnieć o wielkim darze, jaki został nam dany i zadany. Dla najmłodszych jest on piękną lekcją miłości do Matki Odkupiciela – podkreślił ks. Jacek Gancarek, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Następnie wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewali Nieszpory maryjne, którym przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W krótkiej homilii przypomniał: – To dzisiaj do nas odnoszą się słowa: Oto Matka twoja. Weź Ją do swojego domu. Wprowadź Ją w swoje życie w tajemnice radosne, światła i bolesne, nim przejdziesz razem z Nią, z Chrystusem i przez Chrystusa, do tajemnic chwalebnych w zmartwychwstaniu ciał. Duchowny dziękował również, że Jan Paweł II „obdarował nas tajemnicami światła i tym samym spiął całe życie Jezusa w Różańcu”. – Matka Boża Różańcowa zaprasza nas, żebyśmy przez Nią wołali do Syna – podsumował.

DEON.PL POLECA

Po nabożeństwie wierni wyruszyli w procesji, rozważając część chwalebną Różańca, na kalwarię do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej, gdzie uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

W homilii kard. Dziwisz zauważył, że spełniły się i nadal się spełniają słowa Maryi z hymnu Magnificat: „Błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”.

– Wszystkie pokolenia uczniów Jezusa sławią od wieków Jego Matkę, a Ona zajmuje wyjątkowe miejsce w Kościele. My również jesteśmy takim pokoleniem, dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy. Całe dzieje parafii i świątyni Matki Bożej Różańcowej w Mrzygłodzie, sięgające początków XVII wieku, świadczą o miłości i przywiązaniu do Matki Chrystusa. Tę miłość i przywiązanie utrwala obraz przywieziony z Krakowa – wyjaśnił.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał, że od samego początku istnienia mrzygłodzkiej parafii „czciciele Maryi tworzyli tutaj Arcybractwo Różańca Świętego, podtrzymując nabożeństwo i modlitwę do Najświętszej Maryi Panny całej wspólnoty parafialnej”. – Od samego początku wspólnota parafialna w Mrzygłodzie zaprosiła do siebie Maryję, trwała cały czas i nadal trwa na modlitwie z Nią i do Niej – wskazał.

– Cieszymy się, że Mrzygłód, będący jednym z pierwszych na ziemi polskiej miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej, zajmuje poczesne miejsce na duchowej mapie naszej ojczyzny – przyznał kard. Dziwisz. Przypominając, że zgodę na koronację mrzygłodzkiego wizerunku wydał Jan Paweł II, zauważył, że „w ten sposób święty papież wpisał się w historię obrazu Madonny z Dzieciątkiem i sanktuarium w Mrzygłodzie”.

Kardynał zaznaczył, że „w naszych czasach jesteśmy w sposób szczególny wezwani do dawania świadectwa wierności i do umacniania wspólnoty Kościoła, w którym mamy przystęp do słowa Bożego i życiodajnych sakramentów”.

– Nikt i nic poza Chrystusem nie ocali naszego życia i losu na całą wieczność – podkreślił i przypomniał, że „z tego powodu św. Jan Paweł II tak mocno i gorliwie głosił Chrystusa w najdalszych zakątkach świata i prosił żarliwie, by nie zamykać przed Nim żadnej przestrzeni naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego, by Jezus Chrystus był obecny w naszej kulturze i wychowaniu młodego pokolenia, bo tylko On ma słowa życia wiecznego”.

Kard. Dziwisz wezwał przede wszystkim do dawania świadectwa bezinteresownej miłości, braterstwa i solidarności. – Taka postawa najbardziej przemawia do serca człowieka, kiedy już żadne słowo nie przemawia – dodał.

Duchowny poprosił uczestników uroczystości o modlitwę na różańcu w intencji Kościoła w Polsce. – Zdajemy sobie sprawę, że grzechy niektórych ludzi stają się dla pewnych okazją do ostrej i niesprawiedliwej krytyki całej wspólnoty Kościoła. Podważa się nawet duchowy autorytet świętego papieża Jana Pawła II oraz to, co wniósł on w naszą współczesną historię. W ten sposób chce się zniszczyć dobro, jakim dla narodu polskiego był zawsze i jest Kościół. Kościół w Polsce był zawsze z narodem – wskazał. Kardynał zachęcił, aby jubileuszowym darem naszych serc był różaniec jako broń „w walce o dobro Kościoła”.

– Nie jesteśmy sami. Jest zawsze z nami Jezus Chrystus wsłuchujący się w nasze rozterki, dostrzegający nasze słabości i choroby, oświecający nas swoim słowem, karmiący nas swoim Ciałem i Krwią, przygarniający nas do swojego miłosiernego Serca. Jest z nami zawsze Matka Chrystusa i nasza Matka – przypomniał.

Na zakończenie abp Depo dziękował kard. Dziwiszowi za „wierną miłość i oddanie aż do ostatnich chwil drgnienia serca Jana Pawła II”. – Trwamy przy Tobie, niezależnie od wiatrów, które w ten czy w inny sposób próbują naruszyć zarówno godność osoby, jak i pontyfikat Jana Pawła II przez atak na Twoją osobę – przyznał.

Kard. Dziwisz podarował także sanktuarium różaniec św. Jana Pawła II. – Niech przypomina papieża, wielkiego czciciela Matki Bożej Różańcowej – powiedział na zakończenie.

W uroczystościach uczestniczyli: kapłani archidiecezji częstochowskiej na czele z przedstawicielami kapituł, ks. Maciej Będziński – dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Zarząd Krajowy Żywego Różańca, Akcja Katolicka, OSP Mrzygłód wraz z orkiestrą, pielgrzymi z archidiecezji częstochowskiej oraz przedstawiciele władz: wojewódzkich, powiatowych, gminnych i miejskich. W modlitwie łączył się z wiernymi arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Na podstawie istniejących dokumentów można stwierdzić, że Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. 8 września 1644 r. z inicjatywy proboszcza mrzygłodzkiego, dziekana kolegiaty pileckiej Stanisława Gorzelskiego, zaprowadzono w parafii Arcybractwo Różańca Świętego.

W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię Sanktuarium Maryjnym. 24 października 1994 r. na prośbę metropolity częstochowskiego abp Stanisława Nowaka Ojciec Święty Jan Paweł II wydał bullę zezwalającą na koronację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej koronami papieskimi. Uroczysta koronacja odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na Błoniach Myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.

W 2011 r. przy sanktuarium powstało Centrum Maryjno-Misyjne archidiecezji częstochowskiej. Centrum jest też miejscem pielgrzymek i spotkań Kół Żywego Różańca, spotkań formacyjnych dla animatorów Kół Żywego Różańca.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz. "Jest z nami zawsze Matka Chrystusa i nasza Matka "
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.