Kard. Dziwisz za wiosenną datą kanonizacji

Kard. Dziwisz za wiosenną datą kanonizacji
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)
KAI / mh

Najlepsza jest wiosenna data kanonizacji Jan Pawła II - uważa kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski wrócił dzisiaj do kraju i na lotnisku w Krakowie-Balicach odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące kanonizacji papieża Polaka oraz organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Kardynał przypomniał, że rozpatrywane są dwa terminy kanonizacji bł. Jana Pawła II, o których rozmawiał z papieżem Franciszkiem - 24 listopada br. (uroczystość Chrystusa Króla) lub na wiosnę, 27 kwietnia 2014 r., w niedzielę Bożego Miłosierdzia. Metropolita krakowski uważa, że lepsza byłaby data wiosenna - ze względu na pogodę, co jest ważne dla pielgrzymów, ale przede wszystkim ze względu na to, że - jak powiedział - Jan Paweł II był apostołem Bożego Miłosierdzia.

Ostateczną decyzję podejmie jednak papież 30 września br. po Konsystorzu, na który zaproszeni są kardynałowie z całego świata.

Pytany o Światowy Dzień Młodzieży, który w 2016 roku odbędzie się w Krakowie, kard. Dziwisz powiedział, że na razie program wydarzenia nie jest jeszcze ustalony, a więc nie wiadomo, czy i jakie jeszcze ewentualnie miasta odwiedzi papież. Na pewno jednak będzie w Polsce kilka dni, a zaproszenie Ojca Świętego do naszego kraju - przypomniał kard. Dziwisz - wiąże się także z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Pytany o to, czy spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem może się odbyć na krakowskich Błoniach czy w Łagiewnikach, kard. Dziwisz odparł, że oba miejsce są na to za małe. Kardynał poinformował też, że wyznaczył już biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Damiana Muskusa na odpowiedzialnego za Komitet Organizacyjny 31. ŚDM w Krakowie.

Kard. Dziwisz: ŚDM w Krakowie połączy nas z młodzieżą z całego świata

Myślę, że takie dni połączą nas z młodzieżą całego świata, że te więzi ze światem będą jeszcze głębsze. Będzie to czas zbliżenia, solidarności i zaangażowanie na rzecz pokoju i braterstwa na świecie - powiedział kard. Stanisław Dziwisz tuż po przylocie do Polski ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Kard. Dziwisz zaraz po wylądowaniu w podkrakowskich Balicach spotkał się z dziennikarzami, którzy zapytali go, co znaczy wybór Krakowa na gospodarza Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. "Myślę, że takie dni połączą nas z młodzieżą całego świata, że te więzi ze światem będą jeszcze głębsze. Będzie to czas zbliżenia, solidarności i zaangażowanie na rzecz pokoju i braterstwa na świecie. Od samego początku musimy wziąć się do roboty" - mówił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz obserwował Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro i uważa, że to najwyższej wagi spotkanie młodzieży z całego świata od strony artystycznej, kulturalnej i przeżyć religijnych. Metropolita krakowski ogłosił, że z ramienia Kościoła krakowskiego za organizację Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku będzie odpowiadał bp Damian Muskus, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Nieznane jest jeszcze miejsce największych celebracji z papieżem, ale ze względu na prawdopodobne rzesze pielgrzymów nie będą to krakowskie Błonia czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a specjalnie na tę okazję przygotowane miejsce "godne i dobre" w okolicach Krakowa. Nieznane są także szczegóły wizyty papieża Franciszka w Polsce.

Hierarcha wyraził też radość z pozytywnych reakcji władz samorządowych Krakowa i małopolski, które w Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku widzą szansę i okazję do promocji miasta i regionu.

Kard. Dziwisz odniósł się także do terminu kanonizacji bł. Jana Pawła II. Wg metropolity krakowskiego najlepsza jest data wiosenna - pierwsza niedziela po Wielkanocy, czyli 27 kwietnia. "Ojciec Święty to jest przecież Apostoł Bożego Miłosierdzia" - mówił w Balicach kardynał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz za wiosenną datą kanonizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.