Kard. Filoni: Kościół w Ameryce znacząco dojrzał i jest coraz bardziej świadomy odpowiedzialności misyjnej

Kard. Filoni: Kościół w Ameryce znacząco dojrzał i jest coraz bardziej świadomy odpowiedzialności misyjnej
(fot. TV 2000/youtube.com)
KAI/ ed

Kardynał Fernando Filoni był papieskim wysłannikiem na V Amerykański Kongres Misyjny w Boliwii.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podkreśla, że dokonuje się proces wzrostu lokalnych wspólnot, które przez stulecia korzystały z misjonarzy z zewnątrz, a teraz biorą odpowiedzialność za swą przyszłość i dzielą się powołaniami.

DEON.PL POLECA
"Są to kwestie nie tylko społeczne, także Kościół musi stawić im czoło"

Według niego przykładem dojrzewania Kościoła jest np. przejęcie przez diecezje wielu wikariatów apostolskich, które wcześniej były w rękach zgromadzeń misyjnych.Kard. Filoni wskazuje zarazem na wyzwania, które wybrzmiały na tym najważniejszym wydarzeniu kościelnym, co gromadzącym pięć lat na wspólnym spotkaniu przedstawicieli całego kontynentu od Alaski po Ziemię Ognistą.

Wymienia m.in. kryzys rodziny, problem przemocy i braku szacunku dla życia, a także powszechne łamanie praw człowieka. "Są to kwestie nie tylko społeczne, także Kościół musi stawić im czoło"- mówi kard. Filoni.

Brak sprawiedliwości i wyzysk

Wskazuje, że wielkim problemem Ameryki jest brak sprawiedliwości i wyzysk, zarówno stosunku do ludów tubylczych, jak i samej ziemi.Watykański hierarcha zauważa, że Amerykański Kongres Misyjny bezpośrednio powiązany jest z Synodem o Amazonii i ogłoszonym przez Papieża miesiącem misyjnym, jakim ma być październik. '

"W czasie spotkania w Boliwii mocno wybrzmiało przekonanie, że w centrum wszelkich działań Kościoła musi stać Chrystus i Jego przesłanie misyjne, inaczej bowiem będziemy jedynie organizacją dobroczynną" - podkreśla kard. Filoni, wskazując, że Kościół w Ameryce coraz mocniej angażuje się w misję i wychodzi na najdalsze peryferie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Filoni: Kościół w Ameryce znacząco dojrzał i jest coraz bardziej świadomy odpowiedzialności misyjnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.