Kard. Gracias: musimy pozbyć się uprzedzeń wobec kobiet w Kościele

Kard. Gracias: musimy pozbyć się uprzedzeń wobec kobiet w Kościele
kard. Oswald Gracias (fot. StagiaireMGIMO / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0))
Łukasz Sośniak / KAI / kk

Kard. Oswald Gracias, członek Rady Kardynałów, która pomaga Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej, przyznał, że hierarchia kościelna jest w większości przeciwna przyznawaniu kobietom stanowisk kierowniczych.

„Musimy pozbyć się tych uprzedzeń. Mam nadzieję, że przy okazji prac nad reformami przedyskutujemy w jaki sposób powierzyć kobietom większą odpowiedzialność” – powiedział kard. Gracias.

Stwierdził, że zmienił zdanie na temat roli kobiet w Kościele po szczycie w sprawie nadużyć seksualnych duchownych, który odbył się w Rzymie w lutym zeszłego roku. „Kobiety, które zabrały wówczas głos, poruszyły kilka nowych aspektów, wniosły całkiem nowe spojrzenie na te sprawy. To, co mówili mężczyźni, słyszałem już wcześniej, ale to, co powiedziały one było dla mnie nowe i odkrywcze” – wyjaśnił członek Rady Kardynałów. „Jestem teraz rzecznikiem praw kobiet w Kościele” – dodał.

Kard. Gracias zapewnił, że z rozmów z papieżem wie, iż jest on przekonany, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w Kościele, także w procesie podejmowania decyzji. „Są wokół niego ludzie, którzy nie chcą żadnych zmian, ale są i tacy, którzy chcieliby reform natychmiast. Żadna z tych dróg nie jest dobra. Jego umysł jest otwarty, ale musi on zachować roztropność i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie” – powiedział purpurat.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Gracias: musimy pozbyć się uprzedzeń wobec kobiet w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.