Kard. Grech: Kościół synodalny to Kościół, który słucha

Kard. Grech: Kościół synodalny to Kościół, który słucha
Kard. Mario Grech (fot. Vatican News / YouTube.com)
KAI / tk

- Kościół synodalny to Kościół, który słucha – przekonywał sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech podczas inauguracyjnej sesji europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego obraduje w Pradze.

Powołując się na słowa papieża Franciszka zaznaczył, że etap kontynentalny jest ostatnią okazją do wzajemnego słuchania przed zgromadzeniem Synodu, w której każdy może się czegoś nauczyć: wierni świeccy, biskupi i papież. Jedni słuchają drugich, a wszyscy słuchają Ducha Świętego, by dowiedzieć się, co mówi do Kościołów.

Sukces synodu zależy od ludu Bożego

Maltański kardynał wskazał, że cały proces synodalny opiera się na zasadzie takiego właśnie słuchania na kolejnych jego etapach, począwszy od konsultacji ludu Bożego w diecezjach i jej rozeznaniu dokonanym przez biskupów w ramach konferencji episkopatów. Sukces całego procesu zależy od aktywnego uczestnictwa ludu Bożego i jego pasterzy i od współpracy tych dwóch podmiotów.

Sensus fidei (zmysł wiary) wszystkich ochrzczonych nie stoi bowiem w sprzeczności z munus docendi (zadaniem nauczania), spoczywającym na biskupach. Ten „dynamizm komunii” jest owocem synodalnego doświadczenia, pomimo początkowych obaw o to, że aktywny udział ludu Bożego w życiu Kościoła może przynieść szkodę posłudze hierarchicznej. Okazało się, że wręcz przeciwnie, dowartościowuje ją i ukazuje jej nieodzowną funkcję w Kościele.

DEON.PL POLECA

Słuchanie siebie nawzajem nie jest stratą czasu

Kard. Grech podkreślił, że „słuchanie siebie nawzajem, żeby usłyszeć, co Duch Święty mówi do Kościoła” nie jest zadaniem retorycznym, ani bezużyteczną stratą czasu, sprzyjającą polemikom. Podczas Synodu o synodalności i w Kościele synodalnym chcemy dojrzewania prawdziwego konsensu. Dlatego musimy być uważni na głosy pojawiające się wewnątrz Kościoła. A tym, którzy nie mogli lub nie chcieli się wypowiedzieć, trzeba stworzyć „miejsca”, w których mogliby to zrobić i poczuć się wysłuchanymi.

Jednocześnie sekretarz generalny Synodu Biskupów zaznaczył, że nie wszystkie liczne problemy poruszone w dokumencie roboczym na zgromadzenia kontynentalne będą mogły być przedmiotem obrad zgromadzenia Synodu Biskupów, które ma sprecyzowany temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Dokument roboczy zgromadzenia powstanie dopiero na podstawie dokumentów końcowych zgromadzeń kontynentalnych. Rozeznanie dokonane podczas tych zgromadzeń będzie kolejnym etapem drogi do celu, jakim jest zgromadzenie Synodu.

Na zakończenie wyraził przekonanie, że Duch Święty poprowadził nas do wytyczenia „katolickiej drogi synodalności”. – Całym sercem wierzę, że jest to droga, której Pan uczy Kościół trzeciego tysiąclecia – powiedział kard. Grech.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kard. Grech: Kościół synodalny to Kościół, który słucha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.