Franciszek potępia niemiecką drogę synodalną. "Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu"

Franciszek potępia niemiecką drogę synodalną. "Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu"
Papież Franciszek. Fot. ETTORE FERRARI / ANSA / PAP
KAI / mł

W opublikowanym w środę wywiadzie dla Associated Press papież Franciszek potępił niemiecką drogę synodalną jako elitarną, niepomocną i niosącą zagrożenie dla procesów kościelnych. „Niemieckie doświadczenie nie pomaga”, powiedział papież, zapytany o kontrowersyjny proces.

Ojciec Święty przeciwstawił niemieckie wydarzenie, które nie jest synodem, poszerzonemu niedawno synodowi Kościoła powszechnego na temat synodalności. Zaznaczył, że celem synodu powszechnego jest „pomoc tej bardziej elitarnej (niemieckiej) drodze, aby nie skończyła się jakoś źle, ale aby była również zintegrowana z Kościołem”.

Co myśli Franciszek o niemieckiej drodze synodalnej? 

Zaznaczył, że w przypadku procesu niemieckiego „coś bardzo, bardzo ideologicznego podstępnie wkracza do Kościoła. Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu, ponieważ ideologia pokonuje Ducha Świętego” - powiedział w obszernym wywiadzie, w którym nie zabrakło uwag na temat stanowiska Kościoła w sprawie homoseksualizmu, utraty papieża-seniora Benedykta XVI - i stanu swego zdrowia.

Należy przypomnieć, że niemiecka droga synodalna od samego początku w 2019 roku wzbudza kontrowersje. Jej uczestnicy głosowali za projektami dokumentów wzywających do święceń kapłańskich kobiet, błogosławieństw osób tej samej płci i zmian w nauczaniu Kościoła na temat aktów homoseksualnych, wywołując oskarżenia o herezję i obawy przed schizmą.

DEON.PL POLECA

Niemcy chcą kontynuować drogę synodalną wbrew Stolicy Apostolskiej

Obawy w tej sprawie zgłaszali publicznie biskupi z Polski, krajów nordyckich i całego świata. W opublikowanym w środę wywiadzie papież Franciszek nalegał na jedność. Pomimo wyraźnego stanowiska Stolicy Apostolskiej, wyrażającego zakaz utworzenia stałej Rady Synodalnej, która miałaby decydować w sprawach ponad diecezjalnych, jej organizatorzy – niemiecki episkopat i Komitet Centralny Katolików Niemieckich chcą kontynuować ten kontrowersyjny proces.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Richard Rohr

Jak stać się dojrzałym mężczyzną?

W czasach, kiedy mówi się o kryzysie męskości, Richard Rohr pokazuje, w czym kryje się jej potencjał, ale przede wszystkim prowadzi do jej źródła - do Boga, który obdarzył mężczyzn...

Skomentuj artykuł

Franciszek potępia niemiecką drogę synodalną. "Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.