Kontrowersyjny kandydat na szefa Dykasterii Nauki Wiary. "Jedni mówią, że jest genialny, drudzy ostrzegają papieża"

Kontrowersyjny kandydat na szefa Dykasterii Nauki Wiary. "Jedni mówią, że jest genialny, drudzy ostrzegają papieża"
Bp Heiner Wilmer. Fot. Sabrina Becker - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
KAI / mł

Wątpliwości co do nowego "stróża wiary" są związane z jego kontrowersyjnymi wypowiedziami na temat istotnych kwestii doktrynalnych i moralnych, takich jak definicja małżeństwa. Chodzi o niemieckiego biskupa Heinera Wilmera. 

„Jedni mówią, że to genialny, nowoczesny i odważny teolog. Inni natomiast ostrzegają papieża, że byłoby to katastrofalne dla Kościoła” – takie opinie zdaniem Franki Giansoldati z włoskiego dziennika Il Messagero krążą w Rzymie wokół biskupa niemieckiego Hildesheim, Heinera Wilmera.

Kandydat na prefekta Dykasterii Nauki Wiary to niemiecki biskup

Jak twierdzi dziennikarka jest on jednym z potencjalnych kandydatów na stanowisko prefekta Dykasterii Nauki Wiary. Kierujący nią obecnie hiszpański jezuita kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer 19 kwietnia ukończy 79 lat.

Jak podaje włoska watykanistka, szereg wątpliwości na temat tej kandydatury wyraził dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re. Są one związane z kontrowersyjnymi wypowiedziami biskupa Wilmera na temat istotnych kwestii doktrynalnych i moralnych, takich jak definicja małżeństwa ale także jego stanowisko popierające radykalne zmiany nauczania, proponowane przez niemiecką „drogę synodalną”.

DEON.PL POLECA

61-letni biskup Wilmer był generałem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, a od 2016 jest ordynariuszem Hildesheim. W okresie pandemii COVID-19 opowiadał się przeciw rządowym restrykcjom uniemożliwiającym uczęszczanie do kościoła. Kilkakrotnie stwierdził, że nadużycia władzy są w DNA Kościoła. Jest zdecydowanym zwolennikiem kwestii ekologicznych i ruchu Zielonych.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjny kandydat na szefa Dykasterii Nauki Wiary. "Jedni mówią, że jest genialny, drudzy ostrzegają papieża"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.