Kard. Grzegorz Ryś do oazowiczów: nie czujcie się lepsi od swojego Kościoła

Kard. Grzegorz Ryś do oazowiczów: nie czujcie się lepsi od swojego Kościoła
Kard. Grzegorz Ryś (Fot. Ks. Paweł Kłys/Archidiecezja łódzka)
KAI/dm

- Nigdy nie czujcie się lepsi od swojego Kościoła. Nigdy nie czujcie się lepsi od Kościoła, w którym żyjecie. Zawsze, kiedy widzicie w Kościele niekonsekwencje, zawsze kiedy widzicie w Kościele opór wobec Słowa Bożego, stawiajcie sobie pytanie o własne nawrócenie - mówił w niedzielę kard. Ryś do przybyłych do kościoła N.M.P. Królowej Polski w Łodzi na Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Po zakończeniu oaz wakacyjnych młodzież, rodziny oraz duchowni spotkali się, by podsumować czas rekolekcji, podzielić się świadectwem, a także dziękować Bogu za wspólnie spędzony czas. Dzień Wspólnoty zakończyła Eucharystia, której przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.

W homilii duchowny przywołał postać proroka Jeremiasza, który uskarża się przed Bogiem na swoją biedę w głoszeniu Słowa.

- Może to doświadczenie Jeremiasza jest nam bliskie. Może je znacie. Ktoś pojechał na oazę i odkrył piękny Kościół, jaki Kościół ma być, jaki może być i jaki jest pomyślany przez Boga. Im dłużej trwała ta oaza, tym trudniej może być wrócić do parafii, z wizją Kościoła, którą Bóg mu pokazał, do której przylgnął sercem. Jak dalej funkcjonować w codzienności parafialnej, której rzeczywistość jest inna - wskazał kard. Ryś.

Metropolita zauważył, że wierni dający świadectwo wiary w Jezusa, mogą spotkać się z podobnymi problemami jak biblijny Jeremiasz, który rozważał porzucenie głoszenia słowa Bożego.

- Czemu ja mam się o to zmagać, jestem młody niech się martwią ci z prezbiterium, to od nich zależy. O co mam walczyć, już dosyć dostałem. Znacie to? To was może spotkać nawet będąc arcybiskupami. Jak dobrze, że Pan Bóg stawia nam tego Jeremiasza, który jest zakochany w Słowie, który nie potrafi bez Niego żyć. Patrzcie na Jeremiasza! Uczcie się od Jeremiasza - zachęcił duchowny.

Kończąc homilię metropolita łódzki zaapelował do zebranych: „Nigdy nie czujcie się lepsi od swojego Kościoła. Nigdy się nie czujcie się lepsi od Kościoła, w którym żyjecie. Zawsze, kiedy wiedziecie w Kościele niekonsekwencje, zawsze kiedy widzicie w Kościele opór wobec Słowa Bożego, stawiajcie sobie pytanie o własne nawrócenie. Ten moment, kiedy postawicie sobie pytanie o własne nawrócenie, ten moment was odbuduje! Będziecie mogli - tak, jak Jeremiasz - być wierni swojej misji. Będziecie mogli nie tylko kochać Boga i Jego słowo, ale i lud w którym żyjecie, do którego jesteście posłani. Odbuduję cię, jeśli się nawrócisz - zakończył łódzki pasterz.

Przed błogosławieństwem para diecezjalna podziękowała parom rejonowym - Wandzie i Jackowi Człapińskim - reprezentującym rejon południe-wschód oraz Agnieszce i Tomaszowi Pawłowskim - reprezentującym rejon Bałuty za ich 3 letnią posługę. Nowymi parami rejonowymi - w rejonie południe-wschód zostali - Aneta i Robert Siuto, a w rejonie Bałuty - Edyta i Michał Bartyzel. Następnie para diecezjalna złożyła życzenia kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi z okazji przypadających dziś imienin.

Metropolita łódzki podziękował za pamięć i życzenia, a w swoim słowie zachęcił wszystkich członków Domowego Kościoła do czynnego udziału w synodach parafialnych, które będą trwały przez najbliższe dwa lata i będą okazją do zaaplikowania w codzienności parafialnej uchwał IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Kard. Grzegorz Ryś do oazowiczów: nie czujcie się lepsi od swojego Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.