Kard. Gualtiero Bassetti: katolicy muszą wnosić wkład w życie swej ojczyzny

Kard. Gualtiero Bassetti: katolicy muszą wnosić wkład w życie swej ojczyzny
(fot. Tv2000it / youtube.com)
4 lata temu
KAI / pk

Na konieczność aktywnego udziału katolików w rozwiązywaniu palących problemów społecznych wskazał w swoim pierwszym wystąpieniu na otwarcie obrad Rady Stałej episkopatu Włoch jego nowy przewodniczący kard. Gualtiero Bassetti.

Metropolita Perugii mówił przede wszystkim o problemach związanych z imigracją, ustosunkowując się do projektu przyznawania włoskiego obywatelstwa dzieciom legalnych imigrantów, urodzonym na terenie Włoch i uczęszczającym do szkoły. - Uważam, że stworzenie tego procesu integracji mogłoby obejmować także uznanie nowego obywatelstwa, co sprzyjałoby promocji osoby ludzkiej oraz udziałowi w życiu publicznym mężczyzn i kobiet urodzonych we Włoszech. Kardynał podkreślił, że w podejściu do tych kwestii należy liczyć się z prawami przybywających, ale i tych, którzy udzielają im gościny i skrytykował ludzi, którzy "podsycają strach" na tym polu, ponieważ "nie jest to w żadnej mierze postawa chrześcijanina".

Przewodniczący episkopatu Włoch wspomniał o adhortacji postsynodalnej "Amoris laetitia" papieża Franciszka, zalecając jej "autentyczną recepcję". Nawiązując do zbliżającej się krajowej konferencji na temat rodziny, która z inicjatywy rządu odbędzie się w dniach 28 i 29 września w Rzymie, arcybiskup Perugii stwierdził, że najwyższy czas wprowadzić ulgi podatkowe dla rodzin, co miałoby jego zdaniem pozytywny wpływ na przyrost naturalny. Obecnie jego wskaźnik jest ujemny.

Przyznał, że gospodarka powoli wychodzi z kryzysu, ale nie zmniejsza się liczba żyjących w ubóstwie, których szacuje się na osiem milionów.

Kard. Bassetti zachęcił katolików do udziału w polityce, mówiąc: "Na katolikach spoczywa ogromna odpowiedzialność za kraj. Musimy zatem być zdolni do jednoczenia Włoch, a nie dzielenia ich. Należy bronić systemu produkcyjnego z miłością i poczuciem odpowiedzialności. Ponieważ przyszłość kraju oznacza także łatanie jego tkanki społecznej w sposób roztropny, cierpliwie i wielkodusznie".

Przewodniczący włoskiego episkopatu wyraził też solidarność z kobietami padającymi ostatnio ofiarą gwałtów oraz "ślepej i brutalnej" przemocy.

W łonie episkopatu trwa wymiana zdań na temat dotychczasowego schematu obrad Rady Stałej, czy ma ona nadal rozpoczynać się od wystąpienia przewodniczącego, czy też należałoby może powierzyć mu podsumowanie kilkudniowej dyskusji.

Jesienna sesja rady odbywa się w Rzymie do 28 września br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Gualtiero Bassetti: katolicy muszą wnosić wkład w życie swej ojczyzny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.