Kard. Hollerich: jako chrześcijanie w Europie jesteśmy mniejszością. Będziemy nią w nadchodzących latach

Kard. Hollerich: jako chrześcijanie w Europie jesteśmy mniejszością. Będziemy nią w nadchodzących latach
Fot. Vatican IHD / YouTube.com
KAI / tk

Arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich SJ powiedział, że Kościół czeka zmniejszenie liczby wiernych. Z drugiej strony „pozwoli to na skoncentrowaniu się na tych chrześcijanach, którzy naprawdę mają wiarę i wspólnie z nimi rozpocząć ten nowy etap” – zauważył hierarcha.

KAI: Czy zdaniem Księdza Kardynała Kościół w Europie ma szansę powrócić do duszpasterstwa, jakie znamy sprzed pandemii, czy powinien porzucić myślenie o tym, że będzie „tak, jak kiedyś”?

Kard. Jean-Claude Hollerich: Moim zdaniem, i jest to też opinia wielu biskupów, których spotkałem podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie, powinniśmy rozpocząć coś nowego. Myślę, że w Kościele będziemy mieli mniej wiernych. Przynajmniej u nas w Luksemburgu tak to wygląda. Mamy chrześcijan „z przyzwyczajenia”, a ci przyzwyczaili się teraz, że do kościoła nie chodzą. To nie jest grupa, której będzie brakowało tej obecności, więc oni raczej nie powrócą sami z siebie.

To pozwala nam z jednej strony na skoncentrowaniu się na tych chrześcijanach, którzy naprawdę mają wiarę i wspólnie z nimi rozpocząć ten nowy etap.

Wiele osób powtarza dziś prorockie, jak się zdaje, słowa Josepha Ratzingera, późniejszego papieża, o Kościele przyszłości...

- W Europie jesteśmy mniejszością, a tym bardziej będziemy nią w nadchodzących latach. Myślę, że Ameryka Łacińska ma dziś więcej chrześcijan niż Europa, podobnie Filipiny, w Afryce jest wiele powołań. Ludzie przemierzają tam pieszo wiele kilometrów, by wziąć udział we Mszy św. podczas gdy u nas przejechanie autem pięciu kilometrów do kościoła sprawia niektórym trudność. To znaczące.

Mamy chrześcijan „z przyzwyczajenia”, a ci przyzwyczaili się teraz, że do kościoła nie chodzą. To nie jest grupa, której będzie brakowało tej obecności, więc oni raczej nie powrócą sami z siebie.

Jak w kontekście tych wyzwań można podsumować działalność Rady Konferencji Biskupich Europy z ostatniego pięćdziesięciolecia? Czy biskupi Starego Kontynentu mogli „przewidzieć”, a może wręcz „przewidzieli” sytuację, w jakiej znalazł się dziś Kościół?

- Myślę, że to była i jest szkoła uczenia się tego, co znaczy stawać się Kościołem w Europie. Mamy Kościół w Luksemburgu, na Węgrzech i w innych krajach. A teraz musimy stać się też wspólnotą Kościoła w Europie. W tym roku będziemy też przeżywali otwarcie Synodu Biskupów nt. Synodalności. I także w kontekście tego procesu synodalnego potrzeba, aby biskupi Europy, na poziomie kontynentalnym, dali wspólną odpowiedź na obecne wyzwania.

Odwołując się do doświadczenia Księdza Kardynała: czy jako biskupi Europy czujecie się wspólnotą braci?

- W wielu krajach panują obecnie różne napięcia. Sądzę jednak, że jedność wiary jest zawsze większa, niż napięcia, które mogą się pojawiać. Osobiście uważam, że nie ma żadnego znaczenia, czy jesteśmy biskupami postępowymi, czy konserwatywnymi, jeśli rzeczywiście zachowujemy żywą wiarę.

Czy to może być też przesłanie dla młodych ludzi, którzy w wielu miejscach Europy albo przyglądają się życiu Kościoła za pośrednictwem internetowych transmisji, albo zniechęcają się z powodu skandali, czy fake newsów?

- Młodym ludziom przed komputerami chcę powiedzieć przede wszystkim, że pięknie jest być chrześcijaninem. Że jest to źródłem pokoju i głębokiej radości. I, że to jest droga, w którą mogą się zaangażować młodzi ludzie. Ja jako „dziadek” mogę wam powiedzieć z perspektywy mojego życia, że warto. Ale to wy, młodzi musicie odpowiedzieć na to osobistym doświadczeniem waszej wiary. Oddajemy w wasze ręce Kościół, w którym pewne rzeczy są piękne, inne wymagają odbudowy. Ale tę odbudowę musicie podjąć wy, tak, jak św. Franciszek, bo Kościół jutra jest waszym Kościołem.

Źródło: KAI / tk

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września,  mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kard. Hollerich: jako chrześcijanie w Europie jesteśmy mniejszością. Będziemy nią w nadchodzących latach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.