Kard. Kasper o możliwości zniesienia celibatu dla tzw. viri probati. "Należy się dobrze nad tym zastanowić"

Kard. Kasper o możliwości zniesienia celibatu dla tzw. viri probati. "Należy się dobrze nad tym zastanowić"
(fot. YouTube.com/ Salt and Light )
Logo źródła: Radio Watykańskie / kw

"Kościół potrzebuje przebudzenia, zwłaszcza Kościół w Niemczech" - powiedział w wywiadzie dla katolickiej agencji KNA kard. Walter Kasper. Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan obchodzi dziś 85. urodziny.

Zdaniem niemieckiego kardynała, rozbiór w Kościele czasem jest potrzebny, ale musi być połączony z nadzieją na budowę czegoś nowego. "Tego obecnie nie widzę i życzyłbym sobie pewnych nowych pomysłów i perspektyw" - powiedział kard. Kasper wskazując, że "przebudzenie w Kościele musi być przede wszystkim duchowej natury, w przeciwnym razie prowadzi donikąd".

Poza tym, dodał kardynał, "jakkolwiek istotna jest aktywna współpraca świeckich, Kościół katolicki nie obejdzie się bez kapłanów. Dlatego potrzebujemy nowego przebudzenia w staraniach i w modlitwie o więcej powołań kapłańskich".

Zapytany o możliwość udzielania święceń kapłańskich tzw. "viri probati", czyli żonatym wypróbowanym w wierze mężczyznom, kard. Kasper powiedział, że "należy się dobrze i w porę nad tym zastanowić, jakich ludzi potrzebujemy w jakich sytuacjach. Można by zacząć od pojedynczych stałych diakonów i wypróbować z nimi jakiś model. Ale nie mogę sobie wyobrazić, że od razu wszędzie będą wyświęcani viri probati" - stwierdził kard. Kasper podkreślając, że "regułą w Kościele katolickim pozostaną duchowni celibatariusze. Celibat ma swoją niezmienną wartość".

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan powiedział też, że "celem dialogu ekumenicznego jest jedność wszystkich chrześcijan w jednej wierze, w tych samych sakramentach i wzajemnie uznanych urzędach i to w wielkiej różnorodności", co już widać w jedności z Kościołami unickimi.

85-letni jubilat stwierdził, że pontyfikat papieża Franciszka ma w sobie "coś profetycznego“. Jest on pierwszym "papieżem pokonstantyńskim“, gdyż nie pochodzi z kręgu starego Cesarstwa Rzymskiego, lecz z półkuli południowej. Zdaniem kard. Kaspera, w ten sposób zaczyna on w Kościele nową epokę: Kościoła skoncentrowanego nie na swoich problemach, ale na przebudzeniu misyjnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Kasper o możliwości zniesienia celibatu dla tzw. viri probati. "Należy się dobrze nad tym zastanowić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.