Kard. Kasper o rozwiązaniach dla rozwodników

Radio Watykańskie / drr

Do włoskich księgarń trafiło dziś książkowe wydanie prelekcji kard. Waltera Kaspera, którą otworzył on niedawny konsystorz kardynałów o rodzinie, a w rzeczywistości o rozwodnikach żyjących w związkach niesakramentalnych.

Komentując ten dokument w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Kasper stwierdził, że nie występuje przeciw moralności i nauczaniu Kościoła. Opowiada się jedynie za "realistyczną aplikacją tego nauczania w aktualnej sytuacji zdecydowanej większości ludzi".

“Musimy zachować nauczanie, nie można zmienić nauczania o nierozerwalności małżeństwa - powiedział kard. Kasper. - To nauczanie jest jasne, opiera się na słowach samego Jezusa Chrystusa. Musimy jednak zrozumieć je głębiej i zastosować we właściwy sposób do naszej sytuacji. Coś podobnego wydarzyło się już podczas Soboru, zwłaszcza w odniesieniu do problemów ekumenicznych. Przed Soborem były encykliki i dokumenty Świętego Oficjum, które sprzeciwiały się ekumenizmowi. A jednak Sobór znalazł sposób, by odpowiednio zinterpretować to nauczanie, nie odwołując i nie negując go. Dlatego pytam się, czy nie dałoby się zrobić tego samego z innymi doktrynami. Dochować im wierności, a zarazem być wiernym względem ludzi, tak jak sam Pan Bóg jest wierny względem ludzi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kasper o rozwiązaniach dla rozwodników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.