Komunia Święta dla rozwiedzionych?

Zobacz galerię
Komunia Święta dla rozwiedzionych?
(fot. Juan Antonio Capó / flickr.com)
ks. Krzysztof Spławiński / Materiały nadesłane

Komunia Święta dla rozwodników. Czy w Kościele nastąpi zmiana? Niedawno pojawiły się w mediach informacje na temat dyskusji poświęconej osobom  rozwiedzionym, które chciałyby przyjmować Komunię Świętą. Również wśród hierarchów Kościoła można zauważyć zróżnicowane podejście do przyjmowania tego sakramentu przez osoby będące w kolejnych związkach. Głos aprobujący przyjmowanie tego sakramentu przez osoby będące w drugich lub w kolejnych związkach "małżeńskich" podjął między innymi kardynał Walter Kasper.

Jak podaje portal Deon, zaproponował on pięć warunków, po spełnieniu których, możliwe byłoby według niego, przystępowanie do Komunii Świętej przez osoby rozwiedzione, będące w kolejnych związkach, ale niesakramentalnych. Jest to na razie propozycja, ale czy można się spodziewać jakiejś radykalnej zmiany w Nauczaniu Kościoła? Temat ten będzie podjęty podczas obrad III Synodu Biskupów w Watykanie (5-19.10.2014r.), ale śledząc nauczanie Kościoła, który opiera się na Piśmie Świętym i Tradycji, nie możemy się spodziewać decyzji, która zakwestionuje słowa Jezusa na temat nierozerwalności małżeństwa.

Oczywiście są osoby, które mają "nadzieję" na zmianę i dopuszczenie do Komunii Świętej rozwodników, które są też podsycane przez media, w oparciu o różne wypowiedzi osób bliżej związanych z Kościołem. Próbuje się w ten rewolucyjny pomysł wciągnąć także papieża Franciszka, który jakoby jest bardziej otwarty na osoby związane ze sobą niesakramentalnie (chodzi tutaj o manipulowanie wypowiedzi Piotra naszych czasów). Tomasz Terlikowski w swojej książce "Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża" prezentuje stanowisko Ojca Świętego Franciszka, które przez niektórych jest opacznie, żeby nie powiedzieć przewrotnie, interpretowane, jako zmiana myślenia Najwyższego Zwierzchnika Kościoła Katolickiego na Ziemi.

Tymczasem jak wykazuje autor wspomnianej książki, papież jest daleki od tego, aby stan grzeszny, cudzołożny (tak to określił Franciszek), był błogosławiony przez Kościół, który reprezentuje samego Boga. Dlatego może warto pomyśleć, nie o zmianie nauczania Kościoła, ale o dostrzeżeniu u siebie sytuacji, które nie podobają się Bogu, aby poprawić swoje życie, a nie całą winę zrzucać na Kościół. Kościół nie zachęca do rozwodów, ale do trwałości małżeństwa. Dlatego obarczanie papieża, biskupów, księży winą za to, że nie pozwalają przyjmować Komunii Świętej osobom w powtórnych niesakramentalnych związkach, wydaje się być wielkim nieporozumieniem.

Sam Jezus powiedział: "Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą" (Mt 24,4-5). Nawet jeśli jakiś ksiądz, biskup będzie nawoływał do przyjmowania Komunii Świętej w stanie grzechu ciężkiego (czyli śmiertelnego), nie możemy tego zaakceptować. Tutaj nie ma miejsca na dyskusję. Można oczywiście psychologizować, aby pomniejszyć poczucie winy, grzechu, jednak tego typu "ucieczki" nie przynoszą prawdziwego pokoju, ale jeszcze bardziej oddalają człowieka od Boga, który chce naszego prawdziwego nawrócenia, a nie zmieniania Jego nauki.

Polecam też wspomnianą książkę Tomasza Terlikowskiego "Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża"(Fronda) z której dowiemy się wiele ważnych aspektów z nauczania Ojca Świętego Franciszka, jak również poprzednich papieży.

ks. Krzysztof Spławiński,

duszpasterz, katecheta

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komunia Święta dla rozwiedzionych?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.