Kard. Kasper: Rok Reformacji musi przyspieszyć ekumenizm

Kard. Kasper: Rok Reformacji musi przyspieszyć ekumenizm
(fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com)
KAI/ ed

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper, zaapelował do Kościołów o większe zbliżenie.

"Rok Reformacji nie może ograniczyć się do pięknych słów i gestów, lecz musi się zakończyć wiążącą decyzją co do dalszej drogi", stwierdził niemiecki purpurat 7 czerwca w Wittenberdze.

W "mieście Lutra" kard. Kasper wygłosił referat, który zainaugurował tydzień ekumeniczny w ramach światowej wystawy poświęconej Reformacji. Rok upamiętniający 500-lecie Reformacji zakończy się 31 października.

Jako jedną z "praktycznych konsekwencji" już osiągniętego zbliżenia kard. Kasper wymienił ewentualne dopuszczenie do wspólnoty eucharystycznej małżonków należących do różnych wyznań. Przypomniał jednocześnie, że celem ekumenizmu jest znalezienie takiej formy wspólnoty Kościołów, którą zaakceptują wszyscy.

Przy tej okazji skrytykował, że Kościoły nie przyjmują postępów, które zostały osiągnięte w minionych latach przez grupy dialogu. A przecież ważne problemy dzielące Kościoły "teolodzy dawno już rozwiązali". W świecie, który coraz bardziej ulega sekularyzacji, ważnym jest, aby Kościoły silniej akcentowały to, co już zostało osiągnięte, zaznaczył były watykański "minister ds. ekumenizmu".

Podkreślił też znaczenie Wspólnej Deklaracji na temat nauki o usprawiedliwieniu, podpisanej przez katolików i luteran w 1999 r. Ten dokument umożliwił to, że teraz Kościoły mogą wspólnie obchodzić 500-lecie reformacji jako "święto Chrystusa", stwierdził kard. Kasper. Przypomniał jednocześnie, że w dalszym ciągu istnieją różne stanowiska w takich sprawach jak sakramenty, rozumienie Kościoła, czy rola papieża, ale i w tych kwestiach istnieją już dokumenty dialogowe i trwa dalsza praca nad nimi.

Kard. Kasper podkreślił też rolę papieża Franciszka w sprawach ekumenizmu. Jak zauważył, to właśnie dzięki Franciszkowi "rośnie zainteresowanie" ekumenizmem wśród Kościołów zielonoświątkowych. W tym kontekście wymienił też papieską adhortację "Amoris laetitia" z 2016 r., w której Franciszek podkreśla wolność sumienia. Zdaniem kard. Kaspera dokument ten także może się przyczynić do ekumenicznego "budowania mostów".

Obok zbliżenia w różnych dziedzinach między Kościołami istnieją jednak coraz większe różnice w kwestiach etycznych, takich jak stosunek do aborcji, eutanazji oraz w kwestiach małżeństwa i rodziny, ubolewał niemiecki purpurat.

Kard. Walter Kasper, wybitny teolog, był biskupem niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart, są następnie - w latach 2001-2010 - przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Kasper: Rok Reformacji musi przyspieszyć ekumenizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.