Kard. Konrad Krajewski we Lwowie. Międzyreligijna modlitwa o pokój

Kard. Konrad Krajewski we Lwowie. Międzyreligijna modlitwa o pokój
Fot. Wikimedia / CC BY 3.0
KAI / kb

W środę, 10 marca, w katedrze lwowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się modlitwa za Ukrainę z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich i religii. Modlitwę poprowadził specjalny wysłannik papieża Franciszka, kard. Konrad Krajewski.

„W tym tragicznym czasie wojny i ludzkiego cierpienia, w czasie rozpaczy z powodu utraty bliskich lub opuszczenia naszych domów, staramy się zanieść naszemu Ojcu Niebieskiemu szczerą wspólną modlitwę o pokój. Dlatego w katedrze lwowskiej zgromadzili się przedstawiciele różnych wyznań i wyznań" – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Witając zgromadzonych podziękował kard. Konradowi Krajewskiemu za obecność na Ukrainie w tym trudnym i niebezpiecznym czasie wojny.

Kard. Konrad Krajewski na Ukrainie

"Boże, Ojcze Wszechmogący, Panie, Jednorodzony Synu, Jezusie Chrystusie i Duchu Święty, Jedyny Boże, Jedyny Mocny! Dziś na Twoich oczach składamy smutek i ból Ukrainy. Góry trupów, rzeki krwi i morze łez. Modlimy się za tych wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, za naszą armię, za synów i córki Ukrainy, którzy zakrywają swoje życie piersiami w obliczu wroga. Modlimy się za wszystkich niewinnie zabitych ludzi pokoju Ukrainy: kobiety, dzieci, starszych. Modlimy się za ofiary Mariupola, które są wrzucane do wielkich masowych grobów bez chrześcijańskiego pochówku i szacunku. Przyjmij naszą modlitwę za ich wieczny odpoczynek!

Święty Boże, pokonałeś śmierć, pokonałeś diabła i dałeś życie swojemu światu. Panie, daj wieczny odpoczynek duszom Twoich niewinnie zabitych sług w jasnym miejscu, w kwitnącym miejscu, w miejscu pokoju, gdzie nie ma ani choroby, ani smutku, ani westchnienia. Przebacz każdy grzech popełniony przez nich słowem, czynem lub myślą, jako dobry i kochający człowieka Bóg, ponieważ nie ma człowieka, który żyje i nie grzeszy. Jesteś Jedyny bez grzechu; Twoja prawda jest wieczną prawdą, a Twoje słowo jest Prawdą" - modlił się abp Szewczuk.

Każdy z przedstawicieli Kościoła i wspólnoty religijnej odczytał swoją modlitwę o pokój na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

W trwającej 35 min. modlitwie transmitowanej na żywo w internecie wzięli udział obok metropolity lwowskiego Kościoła rzymskokatolickiego abp Mieczysława Mokrzyckiego: zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, przewodniczący Wydziału Duszpastersko-Migracyjnego UKGK bp Stepan Sus, metropolita lwowski i sokalski Prawosławnego Kościoła Ukrainy Demetriusz, metropolita lwowski i galicyjski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego Filaret, diakon Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Armen oraz przedstawiciele wspólnot protestanckich i żydowskich. Ponadto w modlitwie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz regionalnych i miejskich.

 

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Kard. Konrad Krajewski we Lwowie. Międzyreligijna modlitwa o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.