Kard. Ladaria: Watykan uczynił wszystko, co możliwe, aby prowadzić dialog z ks. Flannerym

Kard. Ladaria: Watykan uczynił wszystko, co możliwe, aby prowadzić dialog z ks. Flannerym
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Watykan „uczynił wszystko, co możliwe, aby prowadzić dialog" z irlandzkim księdzem – powiedział dzisiaj prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria SJ.

Podczas prezentacji listu Samaritanus bonus, o opiece nad osobami w krytycznych i końcowych fazach życia został zapytany o działania kierowanej przezeń dykasterii wobec ks. Tony Flannery'ego, redemptorysty, któremu w 2012 r. zakazano sprawowania posługi publicznej z powodu jego poglądów na temat kapłaństwa i seksualności.

Na początku lipca tego roku poinformowano, że Kongregacja Nauki Wiary poprosiła 73-letniego zakonnika o złożenie pisemnego oświadczenia dotyczącego jego stanowiska w sprawie homoseksualizmu, związków partnerskich między osobami tej samej płci oraz tzw. „kapłaństwa kobiet”. Flannery napisał na swojej stronie internetowej, że nie podpisze takiego oświadczenia.

Kard. Ladaria zaznaczył, że kierowana przezeń dykasteria uczyniła wszystko, co możliwe. Niekiedy musimy podjąć pewne kroki, które nigdy nie dotyczą oceny osoby, ponieważ jest to zawsze zastrzeżone dla Pana Boga, ale dotyczącego jej nauczania czy zachowania.

„Staraliśmy się zachować należny szacunek dla ks. Flannery'ego, ale zgodnie z dyspozycjami Kościoła, mamy także obowiązek chronienia wiary, a zatem wskazywanie, kiedy coś jest niezgodne z wiarą" – stwierdził purpurat.

W 2010 roku ks. Flannery był jednym z inspiratorów założenia Irlandzkiego Stowarzyszenia Księży Katolickich, grupy, której statuty podkreślają „prymat indywidualnego sumienia" i domagają się „przekształcenia posługi w Kościele, w celu włączenia darów, mądrości i doświadczenia całej wspólnoty wiary, męskiej i żeńskiej”.

Kierownictwo Redemptorystów w Irlandii miało napisać do przełożonego generalnego Zakonu, który z kolei zwrócił się do Kongregacji Nauki Wiary, prosząc o pozwolenie na ponowne umożliwienie ks. Flannery publicznego sprawowania posługi kapłańskiej. W odpowiedzi dykasteria zażądała pisemnego oświadczenia, że jedynie mężczyzna może ważnie przyjąć święcenia kapłańskie, potwierdzenia nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat niemożności zaaprobowania aktów homoseksualnych oraz sprzeczności z nauczaniem katolickim teorii gender.

Kard. Ladaria wyznał, że sytuacja ta jest bardzo nieprzyjemna dla kierowanej przez niego Kongregacji. „Ale należy to do naszej odpowiedzialność i byłoby błędem z naszej strony, gdybyśmy nie wzięli na siebie tej odpowiedzialności i pozostawili ją jednej stronie, nie wypowiadając słowa, kiedy w pewnych chwilach, niestety, często powinna być ono wypowiedziane”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
23,94 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Kard. Ladaria: Watykan uczynił wszystko, co możliwe, aby prowadzić dialog z ks. Flannerym
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Ladaria: Watykan uczynił wszystko, co możliwe, aby prowadzić dialog z ks. Flannerym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.