Kard. Marx: nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego. "Wreszcie wyszło na jaw, co się dzieje i wreszcie się o tym mówi"

Kard. Marx: nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego. "Wreszcie wyszło na jaw, co się dzieje i wreszcie się o tym mówi"
(fot. mk-online.de / youtube)
vaticannews.va / pch

"Zawiedliśmy i byliśmy jakby zaślepieni: nie chcieliśmy widzieć, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości, co się dzieje, umniejszaliśmy, nie chcieliśmy słuchać. Musimy z tym skończyć!" - powiedział podczas niedzielnej homilii kard. Reinhard Marx. Wczoraj Kościół w Niemczech obchodził Dzień Ochrony Dzieci przed Wykorzystaniem Seksualnym.

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi zauważył, że "nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego". "Możemy być wdzięczni ofiarom, że mówią o tym, co często po dziesięcioleciach wciąż jest dla nich bolesne (...) Wreszcie wyszło na jaw, co się dzieje i wreszcie się o tym mówi". Przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział, że to czas leczenia ran i prewencji.

DEON.PL POLECAKard. Marx podziękował też mediom za to, że "wzrosło zainteresowanie tą czasem przemilczaną, ukrytą i zatajoną niesprawiedliwością i przemocą, której doświadczyło i doświadcza wielu ludzi na całym świecie". "Zawiedliśmy i byliśmy jakby zaślepieni: nie chcieliśmy widzieć, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości, co się dzieje, umniejszaliśmy, nie chcieliśmy słuchać. Musimy z tym skończyć!" - podkreślił przewodniczący niemieckiego episkopatu, zapowiadając proces rozliczenia w kwestii nadużyć seksualnych przez duchownych w Kościele w Niemczech.

Jeszcze radykalniej wypowiedział się biskup Limburga, Georg Bätzing, który na spotkaniu z duszpasterzami i świeckimi współpracownikami swojej diecezji stwierdził, że "Kościół musi być przygotowany na zarzut, że jest organizacją sprawców, że nie zwracał uwagi na ofiary, że nie miał na uwadze systemowych czynników, które wspierały wykorzystywanie seksualne".

Tymczasem arcybiskup Freiburga Stephan Burger zarzucił swojemu poprzednikowi i byłemu przewodniczącemu niemieckiego episkopatu abp. Robertowi Zollitschowi, że próbował zatuszować przypadki nadużyć seksualnych w swojej archidiecezji. Podobne zarzuty postawił biskup Hildesheim Heiner Wilmer, który zapowiedział współpracę z zewnętrzną komisją, by wyjaśnić przypadki tuszowania, w które mieli być zaangażowani nieżyjący już poprzednicy biskupi Heinrich Maria Janssen i Josef Homeyer.

Diecezja Essen z kolei zapowiedziała, że prześle 41 akt personalnych lokalnej prokuraturze, by wyjaśnić przypadki nadużyć seksualnych przez duchownych tej diecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: nadeszła godzina prawdy dla Kościoła katolickiego. "Wreszcie wyszło na jaw, co się dzieje i wreszcie się o tym mówi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.