Kard. Marx: walka o wolność w 1980 r. to zadanie, które wpływa na przyszłość

(fot. Catholic News Service / youtube.com)
PAP / KAI / pk

Walka o wolność w 1980 r. to nie tylko spuścizna, ale też zadanie, które wpływa cały czas na naszą przyszłość - mówił w czwartek w Gdańsku, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx, po wizycie w Europejskim Centrum Solidarności.

- Jestem pod niesamowitym wrażeniem, tego, co tutaj zobaczyłem, bo to wszystko wpływało także na moją biografię, to są etapy z mojego życia. Obserwowałem jako młody człowiek, co działo się w Polsce, jaki wpływ miała Solidarność na historię Polski, ale też i całej Europy - powiedział dziennikarzom niemiecki hierarcha.

Dodał, że "Kościół jako część społeczeństwa zachęca i inspiruje je do walki o wolność".

DEON.PL POLECA

Omawiając rolę Kościoła, kard. Marx powiedział: "Mając na uwadze przeszłość, musimy wiedzieć, że jako Kościół chcemy się znaleźć po stronie wolności, ludzi, rodziny. Na pewno nie po stronie skrajnego nacjonalizmu". Dodał, że Kościół ma rolę służebną dla świata, "Kościół nie jest tu dla samego siebie. Mamy się starać, robić wszystko, by pomóc w uratowaniu przyszłości tego świata" - przekonywał.

Kardynał, prof. Marx zwiedzał wystawę przez ok. dwie godziny w towarzystwie dyrektora ECS Basila Kerskiego. Przed przyjazdem do ECS niemiecki hierarcha odprawił w kościele św. Brygidy w Gdańsku wraz z arcybiskupem gdańskim Sławojem Leszkiem Głódziem krótkie, kameralne nabożeństwo.

Po zwiedzeniu wystawy przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec spotkał się z Lechem Wałęsą, który ma swoje biuro w ECS. Kardynał złożył też wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

W planach czwartkowej wizyty w Gdańsku kard. Marxa jest jeszcze jego wykład pt. "Solidarność - pojęcie kluczowe dla przyszłości Europy i świata", który odbędzie się w audytorium ECS. Wykład ten odbywa się w ramach cyklu "Etyka Solidarności" organizowanego przez gdańską placówkę dla uczczenia rocznicy Sierpnia'80.

Niemiecki hierarcha zasiada w 9-osobowej Radzie Kardynałów, najbliższych współpracowników papieża Franciszka i przewodniczy Konferencji Episkopatu Niemiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: walka o wolność w 1980 r. to zadanie, które wpływa na przyszłość
Komentarze (1)
30 sierpnia 2018, 17:28
1) Kardynał Reinhard Marx przyznał w lutym 2018 r., że dopuszcza w Kościele udzielanie błogosławieństwa parom homoseksualnym, co jest przyzwoleniem na potępiany przez Kościół sytuacjonizm moralny. Co powinien zrobić katolicki biskup? Wezwać te osoby do zerwania grzesznych relacji przeciwnych naturze, odpokutowania i do życia w czystości. I jeżeli te warunki zostałyby spełnione, wtedy mogą otrzymywać Komunię św. (będąc w stanie łaski uświęcającej). 2) Jest on zwolennikiem dawania Komunii św. osobom, które nie są w komunii z Kościołem Chrystusowym (chrzest+prawdziwa wiara+podległość Papieżowi), przez co, za każdym osobnym przypadkiem czynionym na terenie jego diecezji, staje się współwinny świętokradztwa i dodaje grzechów osobom, będącym poza Kościołem. Poprzez taki indyferentyzm osłabia również komunię między tymi katolikami, którzy faktycznie są w komunii i rozbija już i tak nadszarpniętą jedność Kościoła.