Kard. Nycz: modlimy się o pokój, bo wojny się powtarzają

Kard. Nycz: modlimy się o pokój, bo wojny się powtarzają
(fot. episkopat.pl)
PAP / pk

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej modlimy się o pokój, bo wojny się powtarzają - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas mszy św. sprawowanej w intencji pokoju na świecie oraz za ofiary wojny.

"Modlimy się o pokój na świecie bo mamy doświadczenie i wiemy, że wojny się powtarzają w różnych miejscach świata, także w Europie" - podkreślił kard. Nycz. Odczytano też Słowo biskupów niemieckich i polskich w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

DEON.PL POLECA"Wspominamy 80. rocznicę i dzień wybuchu okrutnej, strasznej II wojny światowej, która rozpoczęła się od Polski i w Polsce" - mówił kard. Nycz i przypominał, że "Polska została zaatakowana pierwsza, mimo obietnic była osamotniona przez inne narody europejskie. Stawiła czoła w kampanii wrześniowej. 900 tys. żołnierzy stanęło naprzeciw dwukrotnie większej armii niemieckiej i broniło się dzielnie. Zginęło ponad 70 tys. żołnierzy w samej kampanii, a w całej wojnie 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony Żydów" - zaznaczył metropolita warszawski.

Dodał, że ten dzień dramatyczny, tragiczny w historii Polski wspominamy dzisiaj po 80 latach, w różnych miejscach: w Wieluniu, na Westerplatte, szczególnie w Warszawie. Kard. Nycz przypomniał też, że we wszystkich katedrach biskupich 43 polskich diecezji wierni spotykają się 1 września na modlitwie o pokój. "Wspominamy ten dzień także w parafiach w całej naszej ojczyźnie, modląc się za tych, którzy zginęli w kampanii wrześniowej i w całej, 6-letniej, okrutnej wojnie. Modlimy się o pokój na świecie, bo mamy doświadczenie i wiemy, że te wojny się powtarzają w różnych miejscach świata, także w Europie" - zaznaczył metropolita warszawski i podkreślił, że "modlimy się o pojednanie i przebaczenie, które jest warunkiem życia między ludźmi".

W miejsce homilii proboszcz parafii katedralnej ks. Bogdan Bartołd odczytał Słowo biskupów niemieckich i polskich w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej pt. "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości".

We mszy św. uczestniczyli głównie mieszkańcy parafii katedralnej, gdyż archikatedra została odgrodzona zabezpieczeniami z powodu uroczystości państwowych, które w południe odbędą się na Placu Piłsudskiego, co spowodowało znaczne ograniczenia dla ruchu samochodowego i pieszego w okolicy.

Na zakończenie uroczystości na Placu Piłsudskiego, o godz. 14, w kościołach archidiecezji warszawskiej odezwą się dzwony upamiętniające 80. rocznicę wybuchu wojny. Natomiast dzwony świątyń w pobliżu Placu Piłsudskiego będą współbrzmieć wraz z dzwonem "Pamięć i przestroga", w który uderzą przywódcy podczas uroczystości na Pl. Piłsudskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: modlimy się o pokój, bo wojny się powtarzają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.