Kard. Nycz o Dziedzińcu Dialogu: autentyczna rozmowa wierzących z niewierzącymi

Kard. Nycz o Dziedzińcu Dialogu: autentyczna rozmowa wierzących z niewierzącymi
(fot. episkopat.pl)
4 lata temu
KAI / pk

Dziedziniec Dialogu był żywym, dynamicznym i autentycznym dialogiem różnych środowisk, dialogiem z niewierzącymi jak i ważnym elementem dialogu wewnątrzkościelnego w Polsce - powiedział dziś dziś kard. Kazimierz Nycz na spotkaniu podsumowującym trzecią edycję Dziedzińca w Warszawie.

Michał Sęk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II przypomniał, że Dziedziniec miał dwóch organizatorów: z ramienia Miasta st. Warszawy było to Centrum Myśli Jana Pawła a z ramienia Archidiecezji Warszawskiej Instytut Jana Pawła II. W sumie, w 4 debatach uczestniczyło 22 prelegentów, pomad 5 tys. osób śledziło je na bieżąco poprzez bezpośrednią transmisję, a 3,5 miliona osób wzięło udział w kampanii zorganizowanej przez portal Aleteia. pl. pod hasłem "Jezus nie hejtował".

Główne debaty tegorocznego Dziedzińca Dialogu, który odbył się miedzy 16 a 20 października, to: "Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?", "Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją", "Wiara a kryzys demokracji liberalnej" oraz debata specjalna pt. "Głos(y) Kościoła" dotyczyła nie zawsze łatwego dialogu wewnątrz Kościoła. Ta właśnie debata, zorganizowana w Domu Arcybiskupów Warszawskich, spotkała się z największym oddźwiękiem.

Inną ważną debatą była zorganizowana przez redakcję "Rzeczypospolitej" dyskusja pt. "Prawda w mediach".

Obecna na spotkaniu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreśliła, że najważniejsze w Dziedzińcu Dialogu jest spotkanie się ludzi różnych światopoglądów i opcji politycznych, którzy nigdzie indziej nie byliby w stanie ze sobą rozmawiać. Wyraziła nadzieję, ze dzieło to będzie kontynuowane, niezależnie od zmian jakie w Polsce się dzieją i dziać będą.

Na zakończenie organizatorzy Dziedzińca Dialogu, jego partnerzy oraz członkowie rady programowej otrzymali dyplomy z podziękowaniem z rąk Metropolity warszawskiego oraz Prezydent Miasta.

"Dziedziniec Dialogu" jest polską edycją zainaugurowanego w 2011 r. przez Benedykta XVI, a organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury wraz z różnymi Kościołami lokalnymi "Dziedzińca Pogan". Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm, Bukareszt czy Asyż. Jest to współczesny areopag spotkania z "poganami", na wzór dawnego dziedzińca Świątyni Jerozolimskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz o Dziedzińcu Dialogu: autentyczna rozmowa wierzących z niewierzącymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.