Kard. Nycz: Służący chorym jest misjonarzem

Kard. Nycz: Służący chorym jest misjonarzem
(fot.PAP/Radek Pietruszka)
KAI / jm

Nie tylko lekarz czy kapelan, ale każdy człowiek służący chorym jest misjonarzem Bożego miłosierdzia - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. odprawionej w czwartek 11 lutego w kaplicy Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie.

Po Eucharystii metropolita warszawski odwiedził chorych na szpitalnych oddziałach.

Mszę św. w szpitalnej kaplicy koncelebrował m.in. kapelan Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha i duszpasterz chorych ks. Mariusz Bernyś.

W homilii, nawiązując do czytań z Ewangelii, kard. Nycz podkreślał, że każdy człowiek - póki jest młody i swobodnie realizuje swoje życiowe plany - jest na swój sposób podobny do św. Piotra i pozostałych apostołów, którzy nie wierzyli w zapowiedzi Jezusa o tym, że spotka go cierpienie i zostanie ukrzyżowany.

- Nam też się wydaje, że choroba i cierpienie nie są dla nas. Dlatego, gdy słyszymy Jezusa mówiącego stanowczo apostołom o swoim krzyżu, to jest naszym chrześcijańskim zadaniem przyjęcie i wpisanie w naszą ziemską egzystencję choroby i cierpienia - tłumaczył hierarcha.

"Jesteśmy w takim miejscu, gdzie fakt tego cierpienia jest nam łatwiej przyjąć" - mówił kard. Nycz do chorych zgromadzonych w szpitalnej kaplicy. - Wpatrzeni w Chrystusa modlimy się o to, byśmy umieli zrozumieć Jego słowa: "Kto chce iść za mną, niech weźmie krzyż swój na co dzień i niech mnie naśladuje".

Czasem to będzie krzyż niezrozumienia, czasem krzyż braku nadziei, czasem to jest krzyż choroby i cierpienia, czasem krzyż zbliżającej się śmierci. Tego w Dniu Chorych chce nas nauczyć Pan Jezus.

Kard. Nycz apelował także, by chorzy nie zapominali o modlitwie do Maryi, która jest proszona w Lourdes i innych sanktuariach o wstawiennictwo w dokonaniu cudu uzdrowienia przez Jezusa względem chorych i cierpiących. - Matka Boża mówi do tych, którzy są przy chorych: lekarzy, pielęgniarek, salowych, pracowników laboratoriów, osób zarządzających szpitalami - aby byli gotowi czynić wszystko dla dobra chorych - mówił metropolita warszawski.

Jak wskazywał, prośba o poświęcenie kierowana jest także do samych chorych. - "Zróbcie wszystko", modląc się, łącząc swoje cierpienie z cierpieniem Pana Jezusa i starając się brać swój krzyż także wtedy, gdy jest ciężki, trudny i niepojęty - prosił kard. Nycz.

Kardynał przypomniał, że trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia i także w tym kontekście należy pamiętać o trosce wobec chorych. - Wszyscy jesteśmy ludźmi potrzebującymi Bożego miłosierdzia. Bóg miłosierny przychodzi do każdego z nas. Ale wszyscy jesteśmy też powołani do tego, by być sługami miłosierdzia; by otrzymawszy to miłosierdzie, nieść je innym ludziom - powiedział.

"Tu - niezależnie od tego, czy jest to lekarz czy kapelan - każdy człowiek służący chorym jest misjonarzem Bożego miłosierdzia" - powiedział kard. Nycz.

W trakcie Eucharystii kard. Nycz oraz koncelebrujący kapelani udzielili chorym sakramentu namaszczenia.

W modlitwie wiernych modlono się m.in. za wszystkich pielgrzymujących do Lourdes i innych sanktuariów maryjnych, aby "doznawali wewnętrznej przemiany i podejmowali dzieła pokutne w intencji nawrócenia współczesnego pokolenia".

Modlitwą obejmowano także lekarzy, pielęgniarzy i pracowników służby zdrowia szpitala przy ul. Banacha, aby "w każdym chorym dostrzegali cierpiącego Chrystusa".

Modlono się jednak przede wszystkim za samych chorych, niesprawnych, niedołężnych o cud poprawy zdrowia i doświadczenie macierzyńskiej opieki uzdrowicielki chorych - Maryi Niepokalanej".

Chorych w szpitalach odwiedzili dziś także biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Bp Rafał Markowski odprawił Mszę św. w Warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Kopernika. Mszy św. dla chorych pozostających pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej przewodniczył w kościele "Res Sacra Miser" bp Piotr Jarecki. Bp Michał Janocha odprawił Mszę św. dla chorych w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

Obchodzony w tym roku po raz dwudziesty czwarty Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża.

Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: Służący chorym jest misjonarzem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.