Kard. Nycz: w dzisiejszym człowieku są okruchy dobra, których warto szukać

Kard. Nycz: w dzisiejszym człowieku są okruchy dobra, których warto szukać
Kard. Kazimierz Nycz (fot. Archidiecezja Warszawska/Episkopat News)
PAP/mk

- Pochylmy się nad tą nadzieją, którą głosił nam Jan Paweł II i starajmy się wnikać w jego przepowiadanie, w jego naukę, nie próbując głosić światu swoich poglądów i myśli, nie próbujmy głosić swoich wątpliwości i wylewać swoich lęków - apelował kard. Kazimier Nycz na rozpoczęcie obchodów 21. Dnia Papieskiego.

Msza św. w kościele akademickim św. Anny w Warszawie poprzedziła konferencję naukową Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Akademii Katolickiej w Warszawie pt. "Czy jest lekarstwo na lęk?". Konferencja jest częścią obchodów 21. Dnia Papieskiego pod hasłem "Nie lękajcie się!".

- Wszyscy wspominamy ten dzień sprzed czterdziestu kilku lat, kiedy Jan Paweł II został wybrany i wyszedł do wiernych w pierwszym swoim wystąpieniu liturgicznym po to, by powiedzieć te pamiętne słowa: "Nie lękajcie się!". To jest hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - przypomniał w homilii kard. Nycz.

Według metropolity warszawskiego, konferencja podejmuje temat bardzo ważny dla papieża Jana Pawła II, o którym mówił wielokrotnie podczas całego pontyfikatu.

- Papież znał konkretne lęki człowieka, które ogarniały go w tamtym czasie, 40 lat temu - mówił kard. Nycz. Jednocześnie zastrzegł, że konferencja nie ma skupiać się jedynie na lękach, którymi żyje współczesny świat i człowiek.

- Tak naprawdę wołanie: "Nie lękajcie się!", było zawsze wołaniem nadziei. Papież nie tylko nigdy nie utwierdzał człowieka w lękowości, ale mówił: nie lękaj się, ponieważ Jezus Chrystus czeka na ciebie. Bóg jest mocniejszy, On zna człowieka. Bez Niego trudno człowieka zrozumieć i On chce człowiekowi pomóc - podkreślił metropolita warszawski.

Według kard. Nycza konferencja ma dać odpowiedź na pytania, jak papież odpowiedziałby na lęki współczesnego człowieka. Metropolita zaznaczył, że odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Piśmie Świętym.

- Drogą do przyjęcia tej nadziei, którą przynosi Pan Bóg, jest nawrócenie i pokuta. Tak było za czasów proroka Joela, tak było za czasów innych proroków, a równocześnie tak było za czasów proroka Jonasza, który posłany przez Boga do grzesznego miasta Niniwy także głosił temu miastu nadzieję przetrwania, nadzieję ocalenia, głosił temu miastu przez nawrócenie i przez pokutę. I to jest właśnie ta droga, która jest drogą aktualną na wszystkie czasy - mówił.

Dodał, że z tą drogą przyszedł do świata Jan Paweł II. Metropolita warszawski zaapelował, by wiedząc o tym, czego lęka się współczesny człowiek, starać się znajdować na to odpowiedź w słowach Pana Boga.

- Wiedząc, że do takiego świata zalęknionego musimy iść, jesteśmy posłani. Dlatego, że także w tym świecie są ludzie, którzy są z nami, a tego nie wiedzą - stwierdził.

- Warto szukać tych okruchów dobra, które są w dzisiejszym człowieku, natomiast nie zamykać się na współczesny świat, czasem bardzo skomplikowany i nie czekać, nie mówić: pójdę do niego z Ewangelią wtedy, jak się nawróci, jak się oczyści, jak będzie godny mojego głoszenia Ewangelii, bo można się takiej sytuacji nie doczekać nigdy - wskazął kard. Nycz.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. i jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

W tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: w dzisiejszym człowieku są okruchy dobra, których warto szukać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.