Kard. Parolin: cztery wyzwania dla Kościoła greckokatolickiego

Kard. Parolin: cztery wyzwania dla Kościoła greckokatolickiego
(fot. Klarqa [CC BY-SA 4.0])
KAI / kk

Cztery wyzwania stojące przed Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim (UKGK) wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas spotkania z członkami Synodu tego Kościoła, obradującymi w Rzymie w dniach 1-10 września. Są to: ewangelizacja, kwestie polityczne i społeczne, wojny i relacje ekumeniczne.

Przemawiając w drugim dniu obrad hierarcha wskazał, że pierwszym wyzwaniem jest ewangelizacja, czyli "radosne głoszenie wiary, aby także dla niewierzących było dostrzegalne wezwanie do odkrycia sensu życia w życiu z Bogiem i po Bożemu".

W kwestiach politycznych i społecznych Kościół winien pozostawać otwarty na wszystkich, starając się jednocześnie "nie wykluczać żadnego członka społeczeństwa". Gdy zaś chodzi o wojny i konflikty, "Kościół spełnia swoją wzniosłą misję wprowadzania pokoju".

Relacje ekumeniczne, zdaniem kardynała, są szczególnie ważne dla UKGK, będącego mostem pomiędzy tradycją wschodnią i zachodnią. - Kościół pragnie ustanowić relacje dialogu i wzajemnego zrozumienia ze wszystkimi innymi Kościołami i wyznaniami, aby budować tę jedność, jaką Jezus zostawił nam jako swój testament - powiedział sekretarz stanu.

Odnosząc się do tożsamości grekokatolików stwierdził, że jest ona "jasna" i wyraża się w jego "tradycji duchowej, liturgicznej, katechetycznej i kanonicznej", a także jest zakorzeniona w "szczególnej więzi z Ukrainą, w której zanurzone są jej historyczne korzenie".

Kard. Parolin dał też wyraz swej "solidarności z narodem ukraińskim w okresie wzmożonych cierpień z powodu wojny, która trwa od ponad pięciu lat".

Synod UKGK obraduje w Rzymie z okazji 50. rocznicy konsekracji tamtejszej konkatedry Mądrości Bożej i 90. rocznicy pierwszego spotkania biskupów greckokatolickich w Wiecznym Mieście. Tematem Synodu brzmi: "Komunia w życiu i świadectwie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: cztery wyzwania dla Kościoła greckokatolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.