Kard. Parolin: istnieje wiele możliwości, by rozwiązać problem pokoju w Izraelu. Ale nikt nie chce słuchać

Kard. Parolin: istnieje wiele możliwości, by rozwiązać problem pokoju w Izraelu. Ale nikt nie chce słuchać
(fot. Bernhard Richter / Shutterstock.com)
4 lata temu
Logo źródła: Radio Watykańskie / kw

Bliski Wschód oraz trudny problem Jerozolimy i miejsc świętych leżą na sercu Stolicy Apostolskiej jako zadanie na rzecz trwałego pokoju - oświadczył w wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire" kard. Pietro Parolin, który przewodniczył 2 sierpnia uroczystościom odpustu Porcjunkuli w Asyżu.

Zwrócił on uwagę, że właśnie miasto św. Franciszka przypomina wołanie ubogich i skrzywdzonych o pokój i sprawiedliwość na ziemi.

A miejsc, skąd to nieme wołanie słychać, jest wiele - powiedział watykański sekretarz stanu. Wyjaśnił, że przede wszystkim jest to Bliski Wschód, gdzie konflikt wymaga konkretnego zaangażowania międzynarodowego na rzecz pokoju.

Stolicy Apostolskiej bardzo zależy w tym kontekście na uznaniu Jerozolimy za "miasto otwarte" z uznaniem wolności religijnej wiernych, dla których jest to miejsce święte. Aby te postulaty spełnić, istnieje wiele możliwości, brak jest jednak woli politycznej do zawarcia jakiegokolwiek kompromisu - stwierdził z ubolewaniem kard. Parolin.

Zaznaczył, że przedmiotem troski Stolicy Apostolskiej jest też sytuacja w Wenezueli. Jednocześnie sekretarz stanu zaprzeczył, jakoby obecne napięcie oznaczało klęskę watykańskiej dyplomacji. Jej celem jest bowiem pokój i dobro społeczeństwa, a nie ideologiczne zwycięstwo którejkolwiek ze stron. I tutaj należy działać, niezależnie od skuteczności tych wysiłków - oświadczył purpurat watykański.

Za pozytywny przejaw takiej postawy uznał sytuację w Kolumbii, którą ocenia dodatnio w perspektywie zbliżającej się papieskiej wizyty w tym kraju, niezależnie od istniejących tam trudności i podziałów politycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: istnieje wiele możliwości, by rozwiązać problem pokoju w Izraelu. Ale nikt nie chce słuchać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.