Kard. Parolin: nie możemy bać się prawdy o nadużyciach

Kard. Parolin: nie możemy bać się prawdy o nadużyciach
(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
2 miesiące temu
KAI / jb

- Francja zasługuje na wizytę papieża. Jest taki projekt i mam nadzieję, że do niego dojdzie – mówi kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla francuskiego dziennika „La Croix”.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej pytany był m.in. o wypaczenia sekularyzmu w relacjach państwo-Kościół i zaplanowaną w najbliższym czasie publikację raportu niezależnej komisji nt. nadużyć seksualnych w Kościele we Francji.

Kard. Parolin stwierdził, że publikacja raportu będzie zapewne wielką chwilą cierpienia. Podkreślił jednak, że nie wolno bać się prawdy. „Musimy na to spojrzeć z innej perspektywy i to też jest powód, dla którego poprosiliśmy o powołanie tej komisji, aby naprawdę zrozumieć, co się stało” – mówi hierarcha. Podkreśla, że nawet jeżeli wyniki raportu zasmucą i zgorszą wiele osób, to trzeba przez to przejść.

„Z tego może się zrodzić nowa świadomość do walki z tymi nadużyciami i do zapobiegania tym czynom w przyszłości” – uważa kard. Parolin.

Niezależna Komisja ds. Nadużyć Seksualnych wobec Małoletnich i Osób Niesamodzielnych w Kościele (CIASE) została powołana z woli francuskiego episkopatu i wyższych przełożonych zgromadzeń zakonnych w tym kraju. W jej skład wchodzi 21 osób. Są to wierzący różnych wyznań, agnostycy i ateiści. Nie ma wśród nich duchownych ani przedstawicieli ofiar wykorzystywania seksualnego.

Kard. Parolin odniósł się też do tzw. ustawy o separatyzmie, która za kilka dni będzie rozpatrywana przez Zgromadzenie Narodowe. Wskazał, że francuska świeckość jest czymś, co trudno znaleźć w innych krajach. Jest to dziedzictwo Rewolucji Francuskiej oraz kolejnych etapów historii, które doprowadziły nie tylko do rozdziału Kościoła od państwa, ale czasem wręcz do zdecydowanego odrzucenia religii.

„Przyczyniło się to do marginalizacji wymiaru religijnego w życiu społecznym. To nie jest dobre. Ideałem jest zawsze autonomia wspólnoty politycznej w stosunku do Kościoła, jak i zdrowa współpraca między nimi” – mówi watykański sekretarz stanu podkreślając, że Kościół i państwo mają wspólny cel, jakim jest budowanie dobra wspólnego.

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: nie możemy bać się prawdy o nadużyciach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.