Kard. Parolin: umowa z ChRL będzie przedłużona na kolejne dwa lata

Kard. Parolin: umowa z ChRL będzie przedłużona na kolejne dwa lata
(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
5 miesięcy temu
KAI / sz

Ważność umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a władzami w Pekinie, podpisanej po raz pierwszy dwa lata temu i wygasającej 22 października zostanie przedłużona na kolejne dwa lata - powiedział dziennikarzom w Rzymie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Oficjalna informacja w tej sprawie zostanie opublikowana w dniu jutrzejszym – podaje agencja Reuters.

Porozumienie z Pekinem daje papieżowi ostateczny głos w sprawie mianowania biskupów chińskich, a rząd ChRL wyraża zgodę by uznawali oni autorytet papieża. Umowa ta została skrytykowana przez Departament Stanu USA, a także pewne kręgi katolików chińskich.

Kard. Parolin powiedział, że ostateczna decyzja o odnowieniu umowy została podjęta „w ciągu kilku minionych dni", po kontaktach ze stroną chińską. Miałaby zostać przedłużona bez żadnych nowych podpisów, ponieważ będzie to nadal umowa tymczasowa. Oficjalny komunikat ma zostać ogłoszony w czwartek – 22 października.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu porozumieniu Kościół w Chinach będzie mógł na nowo odkryć swoją jedność i że dzięki tej jedności może stać się narzędziem szerzenia Ewangelii w społeczeństwie chińskim oraz działać na rzecz autentycznego rozwoju wszystkich mieszkańców kraju” – stwierdził najbliższy współpracownik Ojca Świętego. Dodał, że nadal istnieje wiele innych problemów, „ale nigdy nie spodziewaliśmy się, że porozumienie rozwiąże wszystkie problemy” - powiedział kard. Parolin. Jednocześnie zastrzegł, że nie poruszano kwestii wznowienia relacji dyplomatycznych między Watykanem a Pekinem. „Jesteśmy skoncentrowani na Kościele. Czynimy jeden krok w dążeniu do normalizacji życia Kościoła” – stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: umowa z ChRL będzie przedłużona na kolejne dwa lata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.