Kard. Pietro Parolin o swojej wizycie w Rosji

Kard. Pietro Parolin o swojej wizycie w Rosji
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
KAI / pk

"Franciszek, papież dialogu". Tak zatytułowany jest program, przygotowany przez zajmującą się Watykanem redakcję włoskiej telewizji publicznej RAI, który wyemitowany zostanie po raz pierwszy jutro (zapowiedziano powtórki w innych kanałach) w pierwszym kanale, cieszącym się największa oglądalnością.

W materiale znalazł się m.in. wywiad z kardynałem Pietro Parolinem, najbliższym współpracownikiem Franciszka. Watykański sekretarz stanu przygotowuje się do zaplanowanej na sierpień podróży do Moskwy, podczas której spotka się m.in. z patriarchą Cyrylem i prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

DEON.PL POLECA




- Rozumiem, że podróż ta cieszy się zainteresowaniem opinii publicznej. Chodzi o budowę mostów, co w przypadku Rosji oznacza działalność Kościoła katolickiego i dialog z Kościołem prawosławnym - mówi kardynał, zapowiadając, że w Moskwie rozmawiać będzie też o sprawach międzynarodowych, a więc o Bliskim Wschodzie i Syrii oraz o Ukrainie, "kraju, który odwiedziłem w ubiegłym roku".

Watykański sekretarz stanu wspomina o wrześniowej wizycie papieża w Kolumbii, "kraju, w którym pokój został przywrócony także dzięki dyplomacji Stolicy Apostolskiej". Dodaje, że Franciszek chce, aby działalność ta "włączona była w kontekst światowy, gdzie jest dobro i piękno, ale również zło, dlatego trzeba zabiegać o pokój, sprawiedliwość i rozwój".

W programie włoskiej telewizji publicznej poświęconym Franciszkowi wspomniane zostaną jego dotychczasowe podróże zagraniczne, których było dziewiętnaście. Mówić o nich będą Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego i redaktor naczelny czasopisma "Limes" Lucio Caracciolo oraz kanclerz Papieskiej Akademii Nauk arcybiskup Sanchez Sorondo i kardynał Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Zdaniem prof. Riccardiego "papież Franciszek przyjął wyzwanie zglobalizowanego świata, wielobiegunowego, na którym nie ma dominującego imperium postanowił towarzyszyć swoim czasom i prowadzić z nimi dialog".

Według naczelnego czasopisma "Limes" zajmującego się geopolityką, Franciszek może wydawać się zagubiony, "jak ktoś, kto przybywszy z innego świata znalazł się w centrum katolicyzmu. Jednocześnie jednak jego spojrzenie naprowadza ten katolicyzm na nowy kierunek, otwierając Kościół rzymskokatolicki na nadzwyczajną rzeczywistość Ameryki Łacińskiej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Pietro Parolin o swojej wizycie w Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.