Kard. Reinhard Marx popiera krytykę rosyjskiego prawosławia

Kard. Reinhard Marx popiera krytykę rosyjskiego prawosławia
Fot. Catholic News Service / YouTube.com
PAP / tk

Katolicki arcybiskup Monachium i Fryzyngi wezwał Rosyjski Kościół Prawosławny o zrezygnowania ze wspierania agresywnej wojny z Ukrainą. W wypowiedzi dla radia Bayerische Rundfunk kard. Reinhard Marx w sposób wyraźny poparł ostre skrytykowanie Patriarchatu Moskiewskiego przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Na forum obradującego w Karlsruhe zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) Steinmeier zarzucił Patriarchatowi, że uprawia wojnę w kontekście religijnym. Jednocześnie zaapelował do ŚRK o wyraźne potępienie tej postawy. Moskwa odrzuciła tę krytykę twierdząc, że jest to ingerowanie w sprawy religijne.

DEON.PL POLECAKard. Marx powiedział, że pójście na wojnę z Bogiem na ustach jest „bluźnierstwem”; dotyczy to wszystkich religii. Chrześcijanie powinni stanąć razem „przeciwko temu nadużyciu wiary i przeciwko wszelkiej przemocy maskowanej religijnie”.

Idące śladami Jezusa Kościoły chrześcijańskie nie mogą „być przeszkodą dla pokoju, promować sporów i wojen, czy też stać się stroną w wojnie i przyczyniać się do fanatycznego fundamentalizmu”.

- Z misją Chrystusa nie jest zgodne dzielenie, ale jedność rodziny ludzkiej – podkreślił kard. Marx i stwierdził, że do tej misji Ewangelii musi powrócić kierownictwo Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kard. Reinhard Marx popiera krytykę rosyjskiego prawosławia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.