Kard. Robert Sarah ogłosi świątynię w Rychwałdzie bazyliką mniejszą

Kard. Robert Sarah ogłosi świątynię w Rychwałdzie bazyliką mniejszą
(fot. youtube.com)
KAI / pk

W najbliższą niedzielę 23 lipca, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah ogłosi oficjalnie kościół św. Mikołaja w Rychwałdzie - będący sanktuarium Matki Bożej Pani Żywieckiej - bazyliką mniejszą.

Odpowiedni dekret Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został wydany 25 marca br., dokładnie 25 lat po tym, jak Jan Paweł II powołał do życia diecezję bielsko-żywiecką.

DEON.PL POLECA

O tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) - nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską - od kilku lat starali się opiekujący się rychwałdzkim sanktuarium maryjnym franciszkanie.

Proboszcz rychwałdzkiej parafii i kustosz sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej o. Bogusław Kocańda OFMConv wyjaśnił, że zaraz po obchodach 50-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej w 2015 rozpoczęto starania o podniesienie kościoła do godności bazyliki. - Po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji inicjatywa została zaakceptowana na forum Konferencji Episkopatu Polski. 6 czerwca ubiegłego roku bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w watykańskiej kongregacji - sprecyzował franciszkanin.

Oficjalna uroczystość, podczas której odczytany zostanie papieski dekret, przyznający tytuł bazyliki mniejszej rychwałdzkiej świątyni, odbędzie się 23 lipca br. o godz. 11.00. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana będzie przy ołtarzu polowym. Od godz. 10.00 muzycy z Fundacji Braci Golec poprowadzą góralską "witackę". Przy wejściach na teren kościelny będzie można otrzymać broszurę z tekstami liturgicznymi, ponieważ Msza św. będzie w języku łacińskim. Organizatorzy uroczystości zapewniają także bezpłatną wodę do picia. Będzie można nabyć przewodnik po sanktuarium oraz okolicznościowe znaczki i karty pocztowe.

W diecezji bielsko-żywieckiej tytuł bazyliki mniejszej nosi od lipca ub. roku także kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Podżywiecki Rychwałd - wieś, której początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku - w I połowie XVI wieku miał już drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym od 1644 rozwijał się kult maryjny. Miał on związek z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowanym na lipowej desce z przełomu XV i XVI wieku.

Przed obliczem obrazu od wieków dokonują się uzdrowienia. Pierwsze zanotowano w 1647 r., gdy Elżbieta Karska z Bibersztyna, dzierżawczyni dworu w Rychwałdzie w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została uzdrowiona z raka skóry i szpecącej blizny na twarzy. Wizerunek, zwany dotąd Matką Bożą Pocieszną, zaczęto określać jako obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Ruch pielgrzymkowy w Rychwałdzie nabrał charakteru powszechnego podczas najazdu szwedzkiego w latach 1655-1657.

18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu. Dokonali jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Około 80 tys. pielgrzymów, mimo ulewnego deszczu, przybyło na tę uroczystość.

W lipcu 2015 roku, z udziałem prymasa Polski i duchowieństwa z różnych zakątków kraju w Rychwałdzie, odbyły się uroczystości 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Rychwałdzkiej Pani Żywieckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Robert Sarah ogłosi świątynię w Rychwałdzie bazyliką mniejszą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.