Kard. Ryś: budowanie synodalności zadaniem Kościoła w Polsce

Kard. Ryś: budowanie synodalności zadaniem Kościoła w Polsce
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
KAI / pk

W Polsce trzeba tworzyć synodalny styl funkcjonowania Kościoła - powiedział KAI abp Grzegorz Ryś. Kościół synodalny dba o wspólnotę, jest misyjny i nie jest klerykalny - wyjaśnił metropolita łódzki, który na zebraniu Episkopatu na Jasnej Górze dzielił się refleksjami z niedawnych obrad Synodu Biskupów na temat synodalności. 

Zdaniem hierarchy, dość oczywistym zadaniem członków Episkopatu jest uważna lektura syntezy październikowych obrad Synodu w Rzymie. Następnie w oparciu o ten dokument, w poszczególnych diecezjach powinna zostać podjęta refleksja dotycząca problematyki poruszanej w tym dokumencie.

Kard. Ryś wskazywał podczas obrad Episkopatu, że zadaniem Kościoła w Polsce na dziś jest tworzenie synodalnego stylu jego funkcjonowania. Jak wyjaśnił, styl ten ma to do siebie, że po pierwsze dba o wspólnotę w Kościele, przez co jest misyjny oraz antyklerykalny, lub inaczej: nie jest klerykalny. Przeciwieństwem synodalności jest klerykalizm - wskazał metropolita łódzki.

Tak naprawdę chodzi o to, żeby zacząć żyć tym, co Kościół sam o sobie mówi - podkreślił kard. Ryś dodając, że Kościół jest ludem Bożym, sakramentem wspólnoty, zaś ludzie cieszą się tym, co nazywamy sensus fidei. - Dla tych wszystkich pięknych, teologicznych prawd trzeba znaleźć konkretne realizacje - wskazał metropolita łódzki.

Zauważył też, że gdy chodzi o Kościół hierarchiczny to wszystko jest zrozumiałe, to znaczy są odpowiednie definicje mówiące o tym, że Kościół jest Piotrowy, kolegialny itd. - To wszystko rozumiemy, mamy tu swoje wypracowane struktury i instytucje - stwierdził kard. Ryś, dodając jednocześnie, że stosunkowo niewiele istnieje struktur i konkretnych praktyk dowodzących tego, że Kościół w Polsce rzeczywiście jest synodalny. Ocenił, że co prawda mogłyby to wskazywać istnienie rad parafialnych czy diecezjalnych, ale należałoby zapytać, na ile  - tam gdzie są one powołane - są one prawdziwe, na ile zaś fikcyjne. - To jest cały szereg pytań - dodał kard. Ryś.

Odpowiadając na pytanie, czy wierzy w owocny przebieg synodu w Polsce, skoro w Kościele pojawiają się przestrogi, że może on prowadzić do zmian doktrynalnych, kard. Ryś odparł: "Sądzę, że te wszystkie strachy ustają wtedy, kiedy rozmawiamy o tym synodzie takim, jakim on jest, a nie o takim, jaki sobie wyobrażamy. Wiele z tych zarzutów jest efektem wcześniejszej projekcji synodu, pomieszanej trochę z wizją niemieckiej drogi synodalnej itd. Im więcej prawdy o tym synodzie, który faktycznie się dzieje, tym więcej nadziei na to, że wydarzy się on także w Polsce" - spuentował metropolita łódzki.

Podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów jest głównym tematem rozpoczętego dziś na Jasnej Górze 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. 

Spotkanie zakończy się jutro.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

Kard. Ryś: budowanie synodalności zadaniem Kościoła w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.