Kard. Grzegorz Ryś: Fałszywe rozumienie pokoju jest straszniejsze od wojny

Kard. Grzegorz Ryś: Fałszywe rozumienie pokoju jest straszniejsze od wojny
Fot. Maskacjusz TV / YouTube
PAP / pk

Fałszywe rozumienie pokoju jest straszniejsze od wojny - powiedział w środę w Radomiu kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas centralnych obchodów XXVII. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.

- Katastrofą jest przekonanie, że pokój osiąga się siłą - dodał duchowny.

Obchody Dnia Judaizmu, które odbywały się pod hasłem "SZALOM/Pokój - Dar Boga", rozpoczęły się na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu. Wspólną modlitwę odmówili tam biskup radomski Marek Solarczyk i naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Następnie w Zamku Szydłowieckim odbył się panel dyskusyjny "Pokój jako dar od Boga". Na zakończenie w kościele farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.

- W kościele katolickim przeżywamy dzień poświęcony pokojowi, gdy na świecie toczy się aktualnie 60 różnych wojen. Czy jest coś straszniejszego od wojny? Tak, fałszywe rozumienie pokoju. Mówimy ciągle pokój, pokój, a pokoju nie ma. Pokojem nazywamy katastrofę, a co jest tą katastrofą? Przekonanie, że pokój osiąga się siłą - mówił w homilii przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Dodał, że "aby być ludźmi pokoju, potrzebujemy daru męstwa".

DEON.PL POLECA

- To może budzić zdziwienie, komuś może się wydawać, że to męstwo kojarzy się z pójściem na wojnę. Pan Jezus mówi: męstwa potrzebujesz do tego, aby być człowiekiem pokoju. Człowiek mężny, to nie jest człowiek, który się niczego nie boi. Ale przyjmując od Boga dar męstwa, które jest jedną z twarzy miłości, jest w stanie przełamać swój strach i szerzyć pokój - mówił hierarcha.

- Nie rozmawiamy ze sobą, atakujemy ludzi, bo nie potrafimy przełamać strachu w sobie. Nie potrafimy poddać się Bogu, żeby opanował nasze wzburzenie, nasz lęk. Dlatego są między nami wojny i nie ma pokoju. Pokój bierze się z męstwa, ale tego, które jest darem Ducha Świętego - podkreślił kardynał Ryś.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Kard. Grzegorz Ryś: Fałszywe rozumienie pokoju jest straszniejsze od wojny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.