Kard. Sako ostrzega USA i Iran przed "katastrofalną wojną"

Kard. Sako ostrzega USA i Iran przed "katastrofalną wojną"
(fot. youtube.com / tv2000it)
KAI / sz

Wobec coraz większych napięć między USA i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami "dalszej katastrofalnej wojny" na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o "wykazanie się mądrością" i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

"Region nie może już znieść żadnej dalszej katastrofalnej wojny, w której każdy jest «przegranym», zwłaszcza ludzie nieuzbrojeni i ubodzy", czytamy w liście kard. Sako. Zdaniem purpurata dialog jest "jedyną drogą" do osiągnięcia niezbędnej stabilizacji w regionie, do rozwijania wzajemnego poszanowania oraz dobrych stosunków między ludźmi.

W regionie Zatoki Perskiej utrzymuje się napięta sytuacja z powodu sporu między USA i Iranem. Stany Zjednoczone zarzucają Iranowi rozpalanie konfliktów w regionie i wspieranie terroryzmu.

Prezydent USA Donald Trump zagroził ostatnio Iranowi, że go zniszczy. "Jeśli Iran chce walczyć, będzie to jego oficjalny koniec. Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych!", napisał Trump 19 maja na Twitterze.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif ostrzegł Trumpa przed groźbami wobec Iranu i zarzucił mu m.in. "terroryzm gospodarczy". A Rasul Sanai-Rad, polityczny zastępca dowódcy irańskich sił zbrojnych stwierdził, że "zachowanie amerykańskich przywódców to gra polityczna, na którą składają się zagrożenia i presja przy jednoczesnej chęci prowadzenia negocjacji w celu przedstawienia pokojowego wizerunku samego siebie i oszukania opinii publicznej".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Sako ostrzega USA i Iran przed "katastrofalną wojną"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.