Kard. Schönborn o zdjęciach z teleskopu Webba: jestem zachwycony pięknem wszechświata

Kard. Schönborn o zdjęciach z teleskopu Webba: jestem zachwycony pięknem wszechświata
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

„Oglądając zdjęcia zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jestem zachwycony pięknem wszechświata. Moja wiara mówi mi, że nie jesteśmy zagubieni i zapomniani w wielkim Bożym stworzeniu” – podkreślił kard. Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”.

Kard. Schönborn o wszechświecie

„Te odległe galaktyki, ukryte gwiazdy i planety, których nikt wcześniej nie widział, uwidocznione po raz pierwszy przez nowy, gigantyczny teleskop kosmiczny Jamesa Webba, które od wtorkowego wieczoru obiegają cały świat, to fascynujące obrazy”, napisał arcybiskup Wiednia. „Niektóre galaktyki są oddalone o 13 miliardów lat świetlnych. Obrazy sięgają niemal do Wielkiego Wybuchu. To są wymiary trudno wyobrażalne”, przyznał kard. Schönborn.

Ludzie od zawsze fascynowali się obserwacją gwiazd na nocnym niebie i badaniem ich „przebiegu”. Od dawna wiadomo, że nie wszystko kręci się wokół naszej Ziemi. „Nie jesteśmy w centrum wszechświata, ale otrzymaliśmy tę zdolność , że możemy badać kosmos” – zaznaczył kardynał.

Dodał, że rodzi się pytanie, co z prawdziwej wielkości wszechświata może być uchwycone małym ludzkim mózgiem. Planeta Ziemia, „ten wspaniały statek kosmiczny, na którym przyszło nam żyć”, jest tylko maleńką kropką w niewyobrażalnie wielkim wszechświecie, podkreślił Schönborn i stwierdził, że w związku z tym „byłaby wskazana większa skromność”.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

Autor zastanawia się nad wielkimi zagadnieniami, od wieków nurtującymi człowieka. Pyta o Wszechświat i naszą w nim egzystencję. O Boga i wieczność, o istnienie zła. Sięga do rozmaitych działów nauki, dociekań filozoficznych, analiz teologów i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn o zdjęciach z teleskopu Webba: jestem zachwycony pięknem wszechświata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.