Kard. Tagle: działanie misyjne wypływa z głębokiej duchowości

Kard. Tagle: działanie misyjne wypływa z głębokiej duchowości
Fot. Archidiecezja Łódzka / Youtube
KAI /kb

„Jeśli jako rodzina ludzka wiele wycierpieliśmy, to pandemia nie przeszkodziła nam w zaangażowaniu się w działalność misyjną” – powiedział kard. Luis Antonio Tagle.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów tych słów użył podczas otwarcia dorocznego zgromadzenia Papieskich Dzieł Misyjnych, które odbywało się w formie cyfrowej w dniach od 1 do 3 czerwca 2021 r.

„Działanie misyjne wypływa z głębokiej duchowości, o czym przypomniał nam papież Franciszek: nie wolno nam zapominać o prymacie łaski Pana” - powtórzył, zauważając, że pandemia dostarczyła „wielkiej lekcji pokory”, ponieważ wielu planów i programów duszpasterskich nie udało się zrealizować i nastąpiła „reedukacja, aby polegać na Opatrzności i łasce Pana”. „Nauczyliśmy się, że modlitwa jest niezbędna dla animacji i działalności misyjnej, jak to widzimy u Pauliny Jaricot: animacja misyjna nie jest oddzielona od bycia uczniami, przyjaciółmi Jezusa, który posyła nas, abyśmy przynosili owoce” – podkreślił kardynał.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przypomniał, że Papieskie Dzieła Misyjne nie są jedynie „instytucją zbierającą fundusze”, ale mają za zadanie „ożywiać ducha misyjnego, który należy do istoty chrztu, a więc właściwy każdemu ochrzczonemu”.

Zwracając uwagę, że często zaangażowanie misyjne sprowadza się do grupy osób lub jest o nim mowa tylko podczas Światowego Dnia Misyjnego, przy zbiórce darów, kardynał zauważył, że wraz z pandemią „powróciliśmy do serca misji, budząc na nowo zaangażowanie misyjne w rodzinach, domach, szkołach, parafiach oraz miejscach pracy”. Odzyskiwanie tego misyjnego powołania każdego ochrzczonego „przekłada się na akty misyjnej miłości i solidarności wobec ubogich i cierpiących: zbiórka jest zasilana tą misyjną miłością” - wyjaśnił kard. Tagle.

W dziele dzielenia się Dobrą Nowiną, skupił się natomiast na komunikacji, która ma miejsce w świecie cyfrowym, zachęcając do korzystania z sieci i mediów społecznościowych, aby przekazywać historie i doświadczenia młodych ludzi, świeckich misjonarzy, którzy „są przykładami wielkiej inspiracji dla społeczeństwa”.

W czasie pandemii nastąpił ogólny wzrost próśb o udostępnienie materiałów i treści biblijnych oraz duchowych w świecie cyfrowym i dlatego Papieskie Dzieła Misyjne mogą wykorzystać te narzędzia w dziele ewangelizacji. Zaznaczył też, że komunikacja misyjna zaczyna się od wymiaru „missio Dei”, „od Boga komunikującego się ze swoim ludem, w relacji miłości”. „Bóg skomunikował się z nami, posyłając nam Syna, Słowo, Słowo, które stało się ciałem”, w ten sposób „przemówił językiem ludzkości” - zauważył, zachęcając nas do odzyskania tego wymiaru.

„W głoszeniu Ewangelii powinniśmy zadać sobie pytanie, czy żyjemy dobrą nowiną Ewangelii, wprowadzając ją w życie, a nie tylko głosząc, ponieważ młodzi ludzie, eksperci od rzeczywistości wirtualnej, łatwo rozpoznają, czy osoba, która komunikuje, jest autentyczna, czy żyje tym przesłaniem, które przekazuje” - powiedział kard. Tagle, zachęcając wszystkich do dalszego „komunikowania i zarażania ludzi pięknem Dobrej Nowiny”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Larry Oney

W Bogu odnajdujemy odpowiedź na pytanie o nasze przeznaczenie, o powołanie, o naszą misję. Sens naszego życia odnajdujemy w Tym, który nas stworzył. Prezentowana książka pomoże nam odkryć w Bogu tę misję, podjąć ją i...

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: działanie misyjne wypływa z głębokiej duchowości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.